Łapacze Wiatru Dolat Abad

Iran ma ekstremalny i suchy klimat. Zwykle jest tu bardzo gorąco w ciągu dnia i znacznie chłodniej w nocy. Na długo przed tym, jak wynaleziono energię elektryczną i klimatyzację, kiedy Iran był jeszcze częścią Persji, chłodzenie budynków w tych warunkach wymagało pomysłowości. Właśnie tak narodziły się łapacze wiatru.

Łapacze wiatru to tradycyjny perski projekt architektoniczny, który tworzy naturalną wentylację budynków. Podstawowa konstrukcja składa się z wieży, która wznosi się nad budynkiem, z otworami u góry. Yazd, jedno z największych miast w Iranie, jest znane jako "Miasto Łapaczy Wiatrów". Ma ono bardzo gorący i suchy klimat, idealny dla tego typu urządzeń chłodzących.

Wiele starych budynków w Yazd zostało zbudowanych ze wspaniałymi łapaczami wiatrów. Wieża Dolat Abad jest najwyższym istniejącym łapaczem wiatrów w Iranie. Wieża ta wznosi się ponad XVIII-wiecznym budynkiem w Ogrodach Dolat Abad Garden, perle miasta.

Miasto Yazd jest również znane z posiadania dużej sieci qanatów, które są podziemnymi kanałami, które przenoszą wodę ze studni na powierzchnię. Łapacze wiatru i qanaty często pracowały razem, aby stworzyć wzmocniony efekt chłodzenia.

Łapacze wiatru Dolat Abad w Yazd działają na jeden z trzech sposobów. Najczęstszym sposobem jest chłodzenie wnętrza budynku. Wieża ma otwory, które napotykają wiatr i "chwytają" go, tworząc przepływ powietrza wewnątrz konstrukcji. W połączeniu z kanatem powietrze jest wciągane do tunelu i wchodzi w kontakt z chłodną ziemią i zimną wodą. Chłodzone powietrze jest wyciągane przez łapacza wiatru, nie tylko wytwarzając przepływ powietrza, ale także chłodząc powietrze.

W bezwietrznym środowisku łapacze wiatru działają jak słoneczny komin, dzięki czemu gorące powietrze, które jest lżejsze, przepływa w górę i ucieka przez górną część wieży. W połączeniu z grubymi ścianami, irańskie łapacze wiatru są zaskakująco skuteczne i zdolne do schładzania pomieszczeń niższego poziomu. Stare łapacze wiatru można nadal znaleźć w całym Iranie i kilku innych krajach na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Iran-shahr Street
Mojahedin Square
Yazd
Iran
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.