Współrzędne geograficzne:
46°7'32"N, 25°53'9"E

Lacul Sfânta Ana

Jedyne jezioro kraterowe w całej Rumunii, Lacul Sfanta Ana, znajduje się wewnątrz krateru wulkanicznego Puciosul z Karpat Wschodnich. Jest położony w pobliżu Tusnad w Rezerwacie Przyrody Mohos w hrabstwie Harghita.

Badania palinologiczne wykazały, że to jezioro, zwane poza Rumunią jako jezioro Św. Anny, powstało gdzieś między 9800 a 8800 lat temu. Wtedy był to tylko obszar torfowiska z płytkim jeziorem w środku. Dziś jezioro mierzy ponad 220 000 metrów kwadratowych, mimo że maksymalna głębokość wynosi zaledwie 6,4 metra, a grubość osadu dodaje kolejne cztery metry.

Wielkość, do której Lacul Sfânta Ana (Jezioro Św. Anny) w Rumunii wyrosło jest niezwykła, ponieważ woda w zbiorniku jest dostarczana wyłącznie przez wodę deszczową i opady w okolicy. Z tego powodu stopień mineralizacji wody jest bardzo niski, a woda znajdująca się w tym jeziorze kraterowym jest prawie tak czysta jak woda destylowana, którą można kupić w sklepie. Dodatkowo żadne zwierzęta czy ryby nigdy nie dostały się do jeziora, tak więc jest ono w stu procentach pozbawione jakiegokolwiek życia.

Obecnie odwiedzający Jezioro Świętej Anny w Rumunii (Lacul Sfânta Ana) wiedzą, czy będą mieli pogodny dzień na wędrówki i pikniki, czy może niedługo zacznie padać. Wszystko to, dzięki dwóm pęknięciom, które powstały w górach dawno temu.

Ponieważ góra nadal doświadcza pewnej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej, jest wrażliwa na wszelkie zmiany ciśnienia powietrza. Kiedy ciśnienie spada, gazy takie jak siarka i dwutlenek węgla powstają na powierzchni jeziora Lacul Sfânta Ana w Rumunii. Jeśli odwiedzający wyczuwają zgniłe jaja, jasne jest, że nad ich głowami narasta burza.

Gdzie znaleźć jezioro św. Anny?

Jezioro świętej anny położone jest w pobliżu Tusnad, w Rezerwacie przyrody Mohoş, Okręg Harghita, Rumunia.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Natural Reserve Mohos
Harghita County
Rumunia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.