La Cueva de las Manos (Jaskinia Dłoni)

Las Cueva de las Manos (pol. Jaskinia Dłoni) w Argentynie jest schowana w dolinie rzeki Pinturas, w odosobnionym miejscu Patagonii, do którego można dotrzeć po długich żwirowych drogach. Podróż może być trudna, ale bez wątpienia jest tego warta - prowadzi do jednych z najwcześniejszych znanych form sztuki ludzkiej, których początki sięgają około 10 000 lat wstecz.

Prehistoryczne dzieła sztuki namalowane na ścianach tej pustynnej jaskini są nie tylko starożytne, ale także piękne. Można wyróżnić trzy różne style, które prawdopodobnie zostały stworzone przez różne narody w różnych okresach. Najważniejszym miejscem jest jednak La Cueva de las Manos, lub "Jaskinia Dłoni" - setki kolorowych odcisków dłoni nakreślonych wzdłuż ścian jaskini.

Malowane dłonie są datowane na około 5000 rok p.n.e. Uważa się, że mieszkańcy jaskini stworzyli odbicia za pomocą rur wykonanych z kości. Większość odcisków to lewe ręce, co wskazuje, że prawdopodobnie trzymali rurki spryskujące w prawych dłoniach. Artyści używali różnych pigmentów mineralnych do tworzenia różnych kolorów - tlenków żelaza dla czerwieni i fioletu, kaolinu dla bieli, natrojarozytu dla żółtego i tlenku manganu dla czerni.

W jaskini dłoni La Cueva de las Manos w Argentynie znajdują się także sceny z polowań oraz przedstawienia zwierząt i życia ludzkiego, sięgające jeszcze dalej niż odciśnięte dłonie, do około 7300 roku p.n.e. Łowcy-zbieracze, którzy mieszkali w jaskiniach w tym czasie, stworzyli sztukę przedstawiającą pogoń za zdobyczą, z których najczęstszą była guanako, rodzaj lamy.

Ich ulubionym narzędziem myśliwskim był tzw. bolas, rodzaj broni (połączone sznury z ciężarkami na obu końcach), którym rzucano aby uwięzić nogi zwierzęcia. Odkryto także trzecią kategorię sztuki, z obrazami przedstawiającymi zwierzęta i ludzi w bardziej stylizowanym i minimalistycznym stylu, wykonanymi głównie czerwonym pigmentem.

Poprzez te wszystkie różnorodne formy sztuki jaskiniowej, badane warstwa po warstwie, możemy przyjrzeć się życiu tych, którzy mieszkali w jaskiniach. Sądzi się, że ostatnio zamieszkiwali je przodkowie Tehuelche z pustyni Patagonii.

La Cueva de las Manos (Jaskinia Dłoni) po raz pierwszy została zbadana w 1949 roku, a bardziej szczegółowe badania przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku. Miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Informacje praktyczne, jak dojechać do La Cueva de las Manos

Jaskinia Dłoni La Cueva de las Manos w Argentynie leży w dolinie rzeki Pinturas, w odosobnionym miejscu w krajobrazie Patagonii. Najłatwiej jest do nieh dotrzeć drogą żwirową nr RP41, która znajduje się 3 kilometry na północ od Bajo Caracoles i biegnie 45 kilometrów na północny wschód od południowej strony kanionu Pinturas. Do północnej strony kanionu można także dotrzeć nierównymi, ale krótszymi drogami. Ścieżka o długości 3 kilometrów łączy dwie strony kanionu, ale nie ma tu drogi samochodowej.

Główna jaskinia dłoni La Cueva de las Manos ma głębokość 24 metrów, wejście ma szerokość 15 metrów, a jej wysokość wynosi przy wejściu 10 metrów. Ziemia w jaskini ma nachylenie w górę, a wewnątrz jaskini wysokość zmniejsza się do 2 metrów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

RP97
Argentyna
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.