Współrzędne geograficzne:
41°22'50"N, 2°9'39"E

Squat La Carbonería

Squatersi pomogli uratować jeden z najstarszych budynków w dzielnicy Eixample w Barcelonie, XIX-wieczną fabrykę węgla, która stoi obecnie pusta na rogu ulic Comtes d’Urgell i Floridablanca.

Zanim budynek został opuszczony, La Carbonería służyła od 2008 do 2014 roku jako najsłynniejszy miejski squat. W tym czasie mieszkający tam squattersi malowali abstrakcyjne czarno-białe drzewo, które pokrywało większość elewacji budynku. Podczas nieudanej próby eksmisji przeprowadzonej przez właściciela w styczniu 2013 roku zawieszono tu sztandar z napisem „Cuando una ley es injusta lo correcto es desobedecer” (gdy prawo jest niesprawiedliwe, słuszne jest nieposłuszeństwo).

W lutym 2014 roku policja skutecznie eksmitowała squattersów, ku przerażeniu wielu sąsiadów, którzy bali się rozebrania budynku i zastąpienia go luksusowymi apartamentami. La Carbonería miała zostać zburzona, ale uratowano ją, kiedy rada miasta ponownie sklasyfikowała ją jako obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym.

Obecnie opuszczony squat jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków w Barcelonie. La Carbonería ma teraz na elewacji namalowany szybujący balon na ogrzane powietrze z jednym z balkonów budynku pełniącym funkcję kosza.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

115 Carrer de Floridablanca
Barcelona
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.