Krater "Dziura w Ziemi"

Dokładne pochodzenie krateru o szerokości mili w Fort Rock Basin w hrabstwie Lake w środkowym Oregonie jest tajemnicą. Uważa się, że pochodzi on z erupcji wulkanu, a nie z powodu starożytnego uderzenia meteorytu, ale ma od 13000 do 100000 lat.

Starożytna eksplozja pozostawiła podniesioną krawędź, która osiąga wysokość 65 metrów nad poziomem morza, a wewnętrzny basen prawie 150 metrów poniżej niego.

Uważa się, że krater to Maar (forma wulkaniczna powstała w wyniku erupcji freatycznej lub freatomagmowej), zagłębienie występujące po tym, jak woda reaguje wybuchowo z magmą wulkaniczną, często tworząc jeziora kraterowe, które znaleźć można szczególnie na Alasce. W tym przypadku starożytne dno jeziora wyschło, pozostawiając tylko dziurę.

Obszar wokół Fort Rock Basin ma dziedzictwo aktywności wulkanicznej, pozostawiając obsydianowe i żużlowe stożki wraz ze starymi strumieniami lawy i jaskiniami.

Opustoszały krajobraz jest tak obcy, że astronauci zostali przywiezieni do krateru na szkolenie w latach 60-tych.

Krater "Dziura w Ziemi" (eng. Hole in the Ground) w Oregonie, Stany Zjednoczone USA znajduje się w pobliżu innego większego i bardziej zerodowanego krateru maar znanego jako Wielka Dziura.

Jak tu dojechać

Z drogi numer 97, należy jechać na południe przez miasto La Pine i kierować się na wschód (w lewo) drogą krajową Highway 31 przez ok. 35 kilometrów, a następnie należy szukać znaków na "Hole in the Ground" ("Dziura w Ziemi").

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lake, Oregon
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.