Kościół Świętego Michała i Wszystkich Aniołów

Ta niezwykła anomalia kościelna zbudowana przez wyznawców, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia architektonicznego ani budowlanego, wyróżniała się w Blantyre w Malawi od 1891 roku.

Blantyre, drugie co do wielkości miasto Malawi oraz stolica handlu i przemysłu, zostało założone w 1876 roku przez szkockich misjonarzy i nazwane na cześć małego miasteczka nieopodal Glasgow w Szkocji. Niewiele tu pozostaje z tętniących życiem szkockich korzeni wschodnioafrykańskiego miasta, z wyjątkiem tego pozornie nie na miejscu Kościoła prezbiteriańskiego, o którym mówi się, że jest „pierwszym stałym kościołem chrześcijańskim wzniesionym między Zambezi a Nilem”.

Obecny budynek był pomysłem szkockiego debiutanta misjonarza i architekta wielebnego Davida Clementa Scotta, który miał zastąpić znacznie mniejszą kaplicę prezbiteriańską. Nie było żadnych szczegółowych planów ani rysunków dla kościoła poza wyobraźnią Scotta. Od 1888 roku murowano kościół po prostu na sucho bez zaprawy, aby sprawdzić wytrzymałość i estetykę, a następnie przejść do następnej warstwy konstrukcji o wysokości 11 metrów.

Glina na cegły została wydobyta i wypalona w piecach na miejscu przez parafian, co pozwoliło zbudować cały podobny do katedry gmach w zaledwie trzy lata. Robotnikami w projekcie byli wszyscy miejscowi ludzie, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia w tego typu budownictwie. Mimo to anomalny kościół Świętego Michała i Wszystkich Aniołów w Blantyre (Malwia), zbudowany przez amatorów, z niedopasowanymi wieżami i mauretańską kopułową dzwonnicą, przetrwał próbę czasu. Został uznany za zabytek narodowy przez Malawski Departament Starożytności i jest symbolem i źródłem dumy dla miasta Blantyre.

Informacje dodatkowe

Do kościóła Świętego Michała i Wszystkich Aniołów w Blantyre w Malawi (Afryka) można łatwo dotrzeć samolotem lub autokarem ze stolicy Lilongwe. Istnieją również regularne loty łączone do Lilongwe, Addis Abeby, Nairob i Johannesburga.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Chileka Road
Blantyre
Malawi
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.