Kostnica Brno Ossuary w kościele św. Jakuba

Przed każdą renowacją i budową w 1600-letnim Brnie (oficjalnie osiedlonym w 1243 roku, jednak pierwsze ślady mieszkańców datuje się na IV wiek), standardową praktyką są wstępne wykopaliska archeologiczne. Jednak to, co archeologowie znaleźli pod kościołem świętego Jakuba i placem św. Jakuba (po czesku Jakubske namesti) było niespodzianką dla wszystkich.

Znaleziono tu około 50 000 szkieletów wepchniętych w kwadratową przestrzeń. Kości te były kiedyś ułożone w równe rzędy, ale w pewnym momencie woda i błoto zalały gigantyczne podziemne kostnice i pomieszały tysiące kości.

Uważa się, że kości, które prawdopodobnie pochodzą z XVII i XVIII roku, zostały wykopane ze starego cmentarza, aby zrobić miejsce dla dalszych pochówków, jak ma to miejsce w przypadku większości kostnic i katakumb w Europie. Jest to ogromna ilość czaszek, kości i szkieletów, ustępująca jedynie katakumbom w Paryżu, które sprawiają, że ossuarium w Brnie jest szczególnie ważne.

Oczywiste jest, że wielu ludzi zmarło na różne choroby, które można dostrzec w zabarwieniu samych kości. Chociaż wszystkie kości są zabarwione na żółto - nigdy nie były wystawione na działanie promieni słonecznych - te o wyjątkowo żółtym zabarwieniu wskazują na śmierć z powodu cholery, podczas gdy właściciele zabarwionych na czerwono kości prawdopodobnie zmarli na skutek zarazy.

Ossuarium w Brnie zostało otwarte po raz pierwszy dla turystów w czerwcu 2012 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Jakubske namesti
Brno
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.