Kościół Notre Dame du Travail

Z zewnątrz kościół Notre Dame du Travail nie różni się niczym od innych kościołów pobudowanych w miastach i wioskach we Francji. Jednak gdy wejdziemy do środka odkryjemy, że kryje on bardzo wyjątkowe wnętrze.

Kościół Notre Dame du Travail został zbudowany tuż po tzw. Exposition Universelle w 1900 roku w Paryżu we Francji, kiedy to wielu robotników zatrudnionych, by wnieść wielką ekspozycję poświęconą życiu, mieszkało w 14tej dzielnicy miasta. Ponieważ coraz więcej robotników przybywało, by budować różne eksponaty i atrakcje, okolica wkrótce zaczęła potrzebować nowego, większego kościoła.

W rezultacie powstał nowy budynek, który pasowałby zarówno do wielkości, jak i stylu mieszkańców dzielnicy robotniczej z sąsiedztwa. Kościół zaprojektowano tak, aby bardziej przypominał fabrykę. Nawet jego nazwa, "Matka Boża Pracy", składa hołd swojej parafii.

Dzięki wysiłkom wielu ludzi powstał kościół Notre Dame du Travail inny niż jakikolwiek inny w Paryżu. Odsłonięte metalowe belki rozciągają się w górę, nadając przestrzeni wyraźnie industrialny charakter. Jednak także jak typowy kościół wyposażony jest w ławy, ołtarz i sztukę religijną. Jasne jest, że jest to miejsce kultu. Wśród obrazów znaleźć można obraz świętego Eligiusza, patrona złotników i ludzi pracujących z metalem.

Kościół Notre Dame du Travail w Paryżu - jak dojechać?

Kościół Notre Dame du Travail w Paryżu znajduje się blisko stacji metra Pernety (linia 13), a także dwóch stacji Plaisance oraz Gaîté. Możesz wejść do kościoła albo przez główne wejście (na ulicy Vercingetorix) lub przez wejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych na ulicy Guilleminot 36.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

59 Rue Vercingétorix
Paryż
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.