Kościół w jaskini w Budapeszczie

W centrum Budapesztu, schowana w bocznej części wzgórza Gellert Hill (nazwanej na cześć świętego, który został wepchnięty do kolczastej beczki i staczany w dół), znajduje się mała jaskinia z dużym krzyżem ponad nią. Podobno niegdyś była domem pustelnika, jaskinia jest dziś prowadzona przez mnichów Paulinów.

Relacje pomiędzy rządem węgierskim a "Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika" nie zawsze były dobre. Warto przypomnieć, że chociażby cały zakon Paulinów został aresztowany w poniedziałek wielkanocny w 1951 roku. przez komunistyczny rząd i oskarżony o zdradę. Główny mnich został stracony, reszta została umieszczona w obozach pracy, a kościół został zaplombowany za 2,5 metrową ścianą z betonu.

W 1989 roku, po upadku komunizmu na Węgrzech, ściana została rozbita, a jaskinia ponownie otwarta. Dzisiaj ściany jaskini są wykonane z betonu i bardziej przypomina to sztuczną jaskinię, ale mały kościół wciąż zawiera pewne ciekawe cechy.

Oprócz tego, że podobno łączy się z rozległym systemem podziemnych tuneli, kościół jaskiniowy posiada replikę Czarnej Madonny z Częstochowy. Czarne Madonny to obrazy lub posągi Matki Boskiej, które przedstawiają ją jako ciemną kobietę. Uważa się, że Czarne Madonny potrafią czynić cuda, podobno jedna uratowała kościół Paulinów przed pożarem. Od tego czasu mnisi Paulini czcili jej tajemniczo mroczną twarz.

Dodatkowe informacje

Odwiedzający kościół powinni ubierać się skromnie. Jeśli kobiety noszą sukienki lub bluzki, które nie zakrywają ramion, szale można wziąć przy wejściu i zwrócić po zakończeniu wizyty.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Sziklatemplom út
Gellert Hill
Budapeszt, 1118
Węgry
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.