Kościół Luterański Hallgrimskirkja

Na wysokości 75 metrów nad ulicami Reykjaviku znajduje się Hallgrimskirkja, najwyższy budynek na Islandii. Położony w centrum stolicy, stał się jednym z najbardziej znanych symboli Reykjaviku.

Kościół luterański ma stylizowaną betonową zewnętrzną powierzchnię inspirowaną charakterystycznymi formacjami bazaltowymi na całej Islandii, takimi jak te przy wodospadzie Svartifoss. Dzięki temu budynek wygląda bardziej jak statek kosmiczny niż miejsce kultu i sprawia, że jest to wyjątkową częścią panoramy Reykjaviku. Chociaż budowę kościoła Hallgrimskirkja rozpoczęto w 1945 roku, to trwała ona aż 38 lat.

Poza bardzo ciekawym wyglądem zewnętrznym, najsłynniejszym elementem kościoła są ogromne organy, które zostały zbudowane w Niemczech w 1992 roku. Mają one aż 52775 rur, 15 metrów wysokości i ważą 25 ton. Wraz z eksploracją wnętrza Hallgrimskirkja warto wybrać się na dzwonnicę, do której prowadzi winda, i która zapewnia najlepsze widoki w mieście.

Ukrytym klejnotem kościoła luterańskiego Hallgrimskirkja w Reykjaviku jest duże witrażowe okno nad wejściem do budynku. Okno znajduje się na drugim piętrze wieży, do którego prowadzą schody po prawej stronie wejścia.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

4 Eiríksgata
Reykjavik, 101
Islandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.