Współrzędne geograficzne:
55°42'59"N, 12°32'1"E

Kościół Grundtviga

Ten monumentalny kościół w stylu gotyckim położony jest na obrzeżach Kopenhagi i należy do najbardziej charakterystycznych świątyń w mieście, i rzeczywiście wygląda inaczej niż jakakolwiek inna katedra na świecie. Ponad sześć milionów żółtych cegieł tworzy spokojny, minimalistyczny wygląd, zestawiony ze strzelistą fasadą, która imituje kształt organów kościelnych.

Kościół Grundtviga został zbudowany na cześć N.F.S. Grundtviga, XIX-wiecznego duńskiego filozofa, historyk, poety i reformatoraa. Jego wpływowe pomysły przyniosły mu pomnik, zaprojektowany przez mistrza architekta Peder Vilhelma Jensena-Klinta krótko po I wojnie światowej.

Projekt kościoła Grundtviga w Kopenhadze miał być syntezą wielu stylów budowlanych, łącząc skalę gotyckiej architektury pionowej z geometrycznym ekspresjonizmem i tradycyjnymi stylami duńskimi. Zainspirowany twórczością Grundtviga, Jensen-Klint oparł projekt przede wszystkim na schodkowych kościołach dwuspadowych znalezionych w okolicznych wioskach, ale na znacznie większą skalę. Masywny kościół ma prawie 80 metrów długości, a nawa wznosi się na wysokość 22 metrów. Wnętrze może pomieścić tyle osób, co Katedra w Kopenhadze.

Aby zrównoważyć gotyckie proporcje wnętrza, ponad sześć milionów żółtych cegieł, tradycyjnego duńskiego materiału, zostało tu użytych zgodnie z klasycznym duńskim minimalizmem. Żółty kolor został wybrany, aby reprezentować wniebowstąpienie, dosłownie i duchowo, i rzeczywiście, wydaje się, że kościół Grundtviga ciągle sięga ku słońcu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

14B På Bjerget
Kopenhaga
Dania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.