Konserwatorium i Ogrody Allana

Konserwatorium i Ogrody Allana (Allan Gardens) to przepiękne miejsce w Ontario,w którego szklarniach znajdziemy całe mnóstwo przeróżnych roślin - od storczyków i bromeliowców, aż po sukulenty i kaktusy, a wsszystko to w cieniu bananowców i drzew palmowych.

Centrum ogrodnicze powstało w 1858 roku, na pięciu akrach ziemi przekazanej Toronto Horticultural Society (centrum ogrodnicze w Toronto) przez polityka George'a Williama Allana. W 1879 roku na terenie znajdowały się magazyny drewna, żelaza i szkła, w której odbywały się gale, koncerty i pokazy kwiatów. Niestety, w 1902 roku wybuch tu pożar. W ciągu kilku chwil wszsystko spłonęło.

Większość ostrożnie i przez lata pielęgnowanych drzew i krzewów tropikalnych została mniej lub bardziej zniszczona przez płomienie. Cały budynek zaczął przypominać jedną wielką kupę gruzu.

Gdy ponownie otwarto Konserwatorium i Ogrody Allana oraz kopułę zwaną Palm House w 1910 roku. Z biegiem lat, szlkarnia została rozbudowana i obecnie wynosi 1500 kilometrów kwadratowych.

Ogród Allana w Toronto był także kiedyś miejscem aktywizmu politycznego. Krajowa Rada Kobiet Kanady, która podżegała do wyborów i imigracji, została tu założona w 1893 roku. Tereny te były również miejscem protestów przeciwko ubóstwu i broni nuklearnej, miała tu też miejsce bójka w 1965 roku, kiedy garstkę podejrzanych nazistowskich sympatyków pobił tu tłum tysięcy ludzi. Było to również miejsce wiecu protestu przeciwko szczytowi G20. Od kilku lat jest ma tu miejsce także końcówka obchodów Dyke March.

Goście przyjeżdżający do Konserwatorium i Ogrodów Allana w grudniu lub na początku stycznia trafią na wakacyjny pokaz kwiatów. Od ponad 40 lat ten coroczny festiwal kusi klimatem epoki wiktoriańskiej. Do regularnej obsady zieleni ogrodów dołącza rotacyjny skład specjalnych elementów, takich jak sanie topowe, renifery i sceny salonowe, z kominkiem, pingwinem grającym na omszonym pianinie i flouncową sukienką wykonaną z konarów jodły. Kiedy święta się kończą, festiwal ustępuje miejsca innym pokazom sezonowym, w tym jednemu, który zwiastuje wiosnę setkami hortensji i lilii wielkanocnych.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

19 Horticultural Avenue
Toronto, Ontario
Kanada
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.