Apeniński kolos w Toskanii

Villa Demidoff to miejsce, mieszczące w sobie piękno i tajemnicę renesansowych ogrodów, uwieńczeniem czego jest tzw. "Kolos Apeninów", ogromna rzeźba udręczonego starca.

Ukończenie zamówienia Francesco I de ’Medici w XVI-wiecznej willi Demidoff i pobliskiej willi di Pratolino trwało ponad 12 lat. Efektem końcowym był oszałamiający niemal labirynt naturalnych jaskiń, jezior i masywnych rzeźb. Spośród wszystkich tych posągów, to XVI-wieczny "Apeniński Kolos" jest głównym punktem krajobrazu. Siedzi on na jaskini, najwyraźniej udręczony swoim losem.

Chociaż większość parku i willi została ukończona w XVI wieku, wszystko to zostało prawie całkowicie opuszczone na początku XIX wieku, a niektóre z delikatnych posągów zostały usunięte i zabrane do innego włoskiego ogrodu. Powoli pochłaniane przez naturę, ogrody zostały ostatecznie uratowane przez Ferdynanda III, wielkiego księcia Toskanii, który był tak zaskoczony naturalnym pięknem tego miejsca, że postanowił zniszczyć ruiny willi i skupić się całkowicie na samych ogrodach.

Po późniejszej kilkukrotnej zmianie właściciela, dzikie tereny ostatecznie przeszły w ręce rządu Florencji, który wiosną i latem zarządza tym obszarem jako park publiczny.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

768D Via di San Jacopo
Vaglia, 50036
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.