Klasztor w Quedlinburgu
Na początku lat dziewięćdziesiątych na rynku pojawiło się kilka zaginionych średniowiecznych europejskich skarbów, które zaczęto odnajdywać w Teksasie, co zaprowadziło do porucznika Joe Tom Meadora, żołnierza, który służył w Niemczech podczas II wojny światowej.
W tak zwanej jednej z największych kradzieży sztuki XX wieku porucznik Meador wyniósł cenne dzieła sztuki i rękopisy warte miliony dolarów z jaskini, której miał strzec w ostatnich dniach II Wojny Światowej. Ta pełna skarbów jaskinia znajdowała się w górach Harz, a jej kolekcja należała do katedry w pobliskim mieście Quedlinburg. Zbiorowo zwane skarbami Quedlinburga, kolekcja zawierała zdobione klejnotami Ewangelie Samuhel, rękopis z IX wieku, trumnę, rękopis biblijny ozdobiony złotem i srebrem oraz liturgiczny grzebień z kości słoniowej.
Zostały one zebrane przez opactwo w Quedlinburgu, które odgrywało ważną rolę w historii Quedlinburga od ponad 1000 lat. Klasztor został założony w 936 roku przez królową Matyldę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, która później została kanonizowana i została Świętą Matyldą. Zamieszkiwały tu niezamężne kobiety i wdowy z rodzin szlacheckich, którym klasztor pomagał w ich edukacji i rozwoju religijnym. Dzięki swoim powiązaniom szybko otrzymał hojne darowizny i stał się potężnym opactwem w regionie. Jedynym przywódcą religijnym wyższym od opatki był sam papież.
Przez kilka stuleci klasztor w Quedlinburgu w Niemczech był ośrodkiem stypendiów i nauki. Ważny tekst zatytułowany "Kroniki Quedlinburga" powstał w opactwie w XI wieku, był uznawany za rzadkie średniowieczne dzieło napisane przez kobietę i w dużej mierze skupiał się na historii Cesarstwa Rzymskiego. Samo miasto, które w 1994 roku uzyskało status światowego dziedzictwa UNESCO, słynie z niezwykle autentycznych domów, które przez wieki doznały bardzo niewielkich zniszczeń, oraz uroczych brukowanych uliczek.
Kościół klasztorny pod wezwaniem św. Serwacego został zbudowany w XII wieku i jest jedną z najlepiej zachowanych budowli swoich czasów. Dziś ponownie zawiera skarb Quedlinburga, który został odnaleziony przez kościół w połowie lat 90-tych, a teraz możemy go zobaczyć na wystawie.
Jak dojechać do klasztoruw Quedlinburgu?
Klasztor w Quedlinburgu znajduje się 2,5 do 3 godzin jazdy pociągiem z Berlina. Łatwo się tu dostać pociągiem ICE lub innymi pociągami regionalnymi. Istnieje również opcja przejazdu autobusem (np. Flixbus).
Źródła
- https://www.monumentsmenfoundation.org/join-the-hunt/significant-restitutions/1992-quedlinburg-treasure-usa
- http://www.nytimes.com/1990/06/14/arts/a-trove-of-medieval-art-turns-up-in-texas.html?pagewanted=all&mcubz=0
- http://www.nytimes.com/1994/09/03/arts/letters-show-thief-knew-value-of-the-quedlinburg-treasures.html?mcubz=0
- http://www.quedlinburg.de/en/history.html
- https://www.historyofroyalwomen.com/theophano/theophano-holy-roman-empress/
- http://www.ancient-origins.net/artifacts-ancient-writings/annals-quedlinburg-rare-example-female-scholarship-medieval-europe-004488
- http://www.quedlinburg.de/en/culture__tourism/article-118057004247.html
- http://openbuildings.com/buildings/quedlinburg-abbey-profile-24543?_show_description=1
- http://www.dw.com/en/quedlinburg-unesco-heritage-site-with-medieval-half-timbered-buildings/av-16030530
- https://www.spottinghistory.com/view/5005/quedlinburg-abbey/
- http://www.lonelyplanet.com/germany/quedlinburg/introduction
- http://www.uncommon-travel-germany.com/quedlinburg.html




Adres
Schloßberg 1Quedlinburg
Niemcy