Klasztor w Quedlinburgu

Na początku lat dziewięćdziesiątych na rynku pojawiło się kilka zaginionych średniowiecznych europejskich skarbów, które zaczęto odnajdywać w Teksasie, co zaprowadziło do porucznika Joe Tom Meadora, żołnierza, który służył w Niemczech podczas II wojny światowej.

W tak zwanej jednej z największych kradzieży sztuki XX wieku porucznik Meador wyniósł cenne dzieła sztuki i rękopisy warte miliony dolarów z jaskini, której miał strzec w ostatnich dniach II Wojny Światowej. Ta pełna skarbów jaskinia znajdowała się w górach Harz, a jej kolekcja należała do katedry w pobliskim mieście Quedlinburg. Zbiorowo zwane skarbami Quedlinburga, kolekcja zawierała zdobione klejnotami Ewangelie Samuhel, rękopis z IX wieku, trumnę, rękopis biblijny ozdobiony złotem i srebrem oraz liturgiczny grzebień z kości słoniowej.

Zostały one zebrane przez opactwo w Quedlinburgu, które odgrywało ważną rolę w historii Quedlinburga od ponad 1000 lat. Klasztor został założony w 936 roku przez królową Matyldę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, która później została kanonizowana i została Świętą Matyldą. Zamieszkiwały tu niezamężne kobiety i wdowy z rodzin szlacheckich, którym klasztor pomagał w ich edukacji i rozwoju religijnym. Dzięki swoim powiązaniom szybko otrzymał hojne darowizny i stał się potężnym opactwem w regionie. Jedynym przywódcą religijnym wyższym od opatki był sam papież.

Przez kilka stuleci klasztor w Quedlinburgu w Niemczech był ośrodkiem stypendiów i nauki. Ważny tekst zatytułowany "Kroniki Quedlinburga" powstał w opactwie w XI wieku, był uznawany za rzadkie średniowieczne dzieło napisane przez kobietę i w dużej mierze skupiał się na historii Cesarstwa Rzymskiego. Samo miasto, które w 1994 roku uzyskało status światowego dziedzictwa UNESCO, słynie z niezwykle autentycznych domów, które przez wieki doznały bardzo niewielkich zniszczeń, oraz uroczych brukowanych uliczek.

Kościół klasztorny pod wezwaniem św. Serwacego został zbudowany w XII wieku i jest jedną z najlepiej zachowanych budowli swoich czasów. Dziś ponownie zawiera skarb Quedlinburga, który został odnaleziony przez kościół w połowie lat 90-tych, a teraz możemy go zobaczyć na wystawie.

Jak dojechać do klasztoruw Quedlinburgu?

Klasztor w Quedlinburgu znajduje się 2,5 do 3 godzin jazdy pociągiem z Berlina. Łatwo się tu dostać pociągiem ICE lub innymi pociągami regionalnymi. Istnieje również opcja przejazdu autobusem (np. Flixbus).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Schloßberg 1
Quedlinburg
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.