Współrzędne geograficzne:
45°43'46"N, 8°51'48"E

Siostry bez twarzy z klasztoru Torba

Bezimienne zakonnice z klasztoru Torba nie mają ust, ale wciąż mają sporo do opowiedzenia.

Pierwotnie zbudowany w V wieku przez Rzymian jako strategiczna twierdza, aby zapobiec inwazjom barbarzyńców, główny budynek klasztoru Torba został przemieniony dla różnych zastosowań wojskowych wiele razy w ciągu wieków, aż w końcu dostał się pod opiekę grupy mniszek benedyktyńskich w VIII wieku. Po utracie znacznej części swojej wartości wojennej stary fort został rozbudowany przez siostry i powiększony o nowy kościół i klasztor, całkowicie przekształcając budynek wojskowy w kompleks religijny. Jak to było w zwyczaju tamtych czasów, remont obejmował malowanie wielu murali i fresków na wewnętrznych ścianach budynku.

Miejsce pozostawało w użyciu jako klasztor przez stulecia, aż skupienie uwagi wokół rolnictwa powoli przekształciło kompleks w strukturę ściśle agrarną. Gdy rolnicy powoli zastępowali siostry, klasztor w Torba został całkowicie oddany działalności rolniczej pod koniec XVIII wieku. Gdy już wszystkie zakonnice opuściły świątynię, nowi lokatorzy zignorowali większość starożytnych obrazów i pozwolili im po prostu zgnić. Jednak niektóre dzieła przetrwały.

Podczas gdy wiele fragmentów oryginalnych obrazów zostało zachowanych, najbardziej imponujące są tajemnicze "zakonnice bez twarzy". Rozpadający się fresk ukazuje procesję złożoną z ośmiu vestali z ośmioma świętymi nad ich głowami, aby je chronić. Chociaż takie malowidła nie były czymś wyjątkowym, w tym szczególnym przypadku trzy siostry zakonne mają doskonały biały owal zamiast twarzy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest prosta erozja, jednak sam fakt, że uległy jej jedynie ame twarze, doprowadziło do powstania licznych spekulacji.

Lokalna legenda mówi, że podczas malowania dzieła trzy zakonnice opuściły klasztor i nigdy nie wróciły, a zatem nie można było odwzorować ich twarzy. Z tego powodu mówi się, że ich dusze wędrują po okolicy i nie osiągną spokoju, dopóki ktoś nie domaluje ich twarzy. Oprócz brakujących twarzy, dłonie kobiet wydają się być postawione w precyzyjnych gestach, które według niektórych mogą zawierać tajne znaczenie. Inni mówią, że za drugą zakonnicą widoczna jest ponura, eteryczna postać. Niektórzy ją widzą, inni nie.

Legendy otaczające klasztor Torba we Włoszech i jego bezimienne zakonnice nadają ruinom niesamowitego klimatu, jednak zwiedzający niekoniecznie muszą zwracać się do wiary, aby poskładać z faktów prawdziwą historię.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Via Station
Torba, 21040
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.