Współrzędne geograficzne:
28°40'5"N, 34°3'56"E

Klasztor Świętej Katarzyny

Bez przewodnika Beduinów, Synaj jest rozległą, nieobliczalną pustynią. Skaliste wzgórza wznoszą się i opadają pod oślepiającym słońcem. A jednak przez tysiące lat na tym odludnym półwyspie miało miejsce wiele najważniejszych wydarzeń religijnych w historii świata. Wiele z tych przełomowych wydarzeń zostało starannie zachowane w murach klasztoru Świętej Katarzyny w Egipcie.

Usytuowany poniżej Synaju klasztor św. Katarzyny został pierwotnie zbudowany przez cesarza bizantyjskiego Justyniana na początku VI wieku. Uważany jest za najstarszy klasztor na świecie, choć twierdzenie to jest kwestionowane. Znaczna część informacji dotyczących krajobrazu wokół klasztoru Świętej Katarzyny jest podobnie zakwestionowana, wraz z twierdzeniem, że szczyt nad klasztorem jest w rzeczywistości biblijną Górą Synaj.

Kiedy Justynian ogłosił wybudowanie na tej ziemi klasztoru, była tu już kaplica poświęcona płonącemu krzakowi, który podobno ukazał się Mojżeszowi w pobliżu obecnego klasztoru. Do dziś krzak wewnątrz tego kompleksu jest uważany przez niektórych za oryginał z tekstów biblijnych.

Oprócz kaplicy, klasztor posiada również starożytną rzeźbę dla mnichów. Chociaż mnisi są zazwyczaj uważani za najbardziej pobożnych mężczyzn, którzy oddali swoje życie Bogu, mnisi w św. Katarzyny często łamali tę przysięgę, za co byli za karę wysyłani na górę Synaj.

Kiedy pierwsi mnisi umarli, okazało się, że pustynny grunt nie nadaje się do odpowiednich pochówków. Z tego względu powstała tu kostnica, która bardziej przypominała pomieszczenie z czaskami i spiętrzonymi kośćmi religijnych mężczyzn, umieszczonych w kościele pod klasztorem. W odróżnieniu od wielu innych tego typu kostnic, ta w klasztorze świętej Katarzyny była bardziej oparta na funkcjonalności, niż do celów dekoracyjnych.

Klasztor Świętej Katarzyny w Egipcie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Qesm Saint Katrin
Egipt
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.