Współrzędne geograficzne:
42°7'59"N, 23°20'25"E

Klasztor Rila

Klasztor Rila (Monastyr Rilski), podobny do twierdzy, przeszedł wiele zmian i rozbudów, by stać się kompleksem, jakim jest dzisiaj. Położony 1147 metrów nad poziom morza w górach Riła, pierwszy i największy klasztor w Bułgarii ma historię tak złożoną, jak sam region.

Klasztor Rila (Monastyr Rilski) w Bułgarii został założony na cześć ascetycznego św. Iwana z Rili (znanego również jako św. Jan z Rili) w X wieku. Ostatnie 20 lat życia spędził modląc się we względnej samotności w jaskini oddalonej o cztery kilometry od obecnych terenów monastyru. Św. Iwan był czczony jako święty już za jego życia. Wierzący przybywali do jego odległej jaskini, aby otrzymywać błogosławieństwo. Obecnie goście i pielgrzymi mogą nadal wędrować z klasztoru, aby odwiedzić jaskinię świętego, mimo że jest to naprawdę mały zakątek na zboczu góry.

Uczniowie św. Iwana zbudowali pierwszą wersję klasztoru w pobliżu i rozkwitli pod patronatem bułgarskich władców. Jednak w XIV wieku przybycie Ottomanów zakłóciło spokojne życie mnichów. Turkowie najechali, splądrowali i zniszczyli klasztor Rila. Pomimo tych upadków zwolennicy kościoła odbudowali go pod koniec XV wieku przy pomocy rosyjskiego Kościoła prawosławnego i wysokich rangą urzędników. Nawet serbska księżnczka i żona sułtana, Mara Branković, przeniosła szczątki św. Iwana z Sofii do klasztoru Rila.

Klasztor zaczął prosperować ponownie. Jednak w 1833 roku kompleks ogarnął pożar i pozostawił jedynie wieżę Hreliova stojącą w pobliżu rzeki Rilskiej. Z uporem Rila po raz kolejny wyłoniła się z popiołów pod kierunkiem Petera Iwanowicza. Wyobrażał on sobie strukturę wierną słowiańskiej tożsamości w obliczu wieków osmańskiej okupacji. Ivanovich zbudował główny kościół "Narodzenia Najświętszej Maryi Panny" na planie czworoboku. Obejmują go jasne freski bułgarskich temperów przedstawiające ikony religijne oraz sceny z nieba i piekła.

Wokół wieży Hreliov i kościoła znajduje się prawie 2,8 kilometrów kwadratowych kompleksu. Znajduje się tu muzeum, biblioteka wypełniona rzadkimi rękopisami i cztery kaplice. Żyje tu także 300 mnichów. Kopuły, czarno-białe łuki i jasne połacie obrazów w stylu średniowiecznym przyniosły mu reputację arcydzieła architektury bułgarskiego odrodzenia narodowego. Klasztor Rila (tzw. Monastyr Rilski) jest uważany za symbol Bułgarii, ma nawet swoje miejsce na bułgarskiej walucie. W 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Rila nadal przyciąga tysiące turystów, mimo że jest daleko, w ciężko dostępnych rejonach gór Riła. Mnisi nadal tam mieszkają i witają gości. Czasami można ich dostrzec, w czarnych płaszczach i kapeluszach, przechodzących przez dziedziniec, czasem z kotem podążającym za nimi. Goście, którzy chcą mieć dłuższy pobyt na miejscu, mogą zostać w pomieszczeniach mieszkalnych i rzucić okiem dogłębniej na życie mnichów z Rila.

Monastyr Rilski - gdzie się znajduje?

Monastyr Rilski jest położony na zboczach najwyższej góry Półwyspu Bałkańskiego Riła, w dolinie rzeki Rilskiej, 29 kilometrów na wschód od autostrady Sofia-Saloniki, w prowincji Kyustendil.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Rila Monastery
Rilski manastir, 2643
Bułgaria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.