Stupa (klasztor buddyjski) w Takht-e Rostam

Są miejsca na świecie tak mocno poświęcone danej religii, że trudno jest uwierzyć, że zostały ukształtowane przez jakąkolwiek inną wiarę. Afganistan jest jednym z tych miejsc, krajem tak pobożnie islamskim, że wydaje się, że islam istniał tu od samego początku. Jednak przed nastaniem islamu Afganistan był ważnym ośrodkiem buddyjskiej nauki.

Aby znaleźć pozostałości tej buddyjskiej przeszłości, trzeba bardzo dokładnie szukać. Wiele strych wykopalisk zmieniło się w gruzy po dziesięcioleciach wojny i zaniedbania, kolekcje muzealne zostały zrabowane lub nieodwracalnie uszkodzone, a Bamiyjscy Buddowie - niegdyś najsilniejsze przypomnienie przeszłości buddyjskiej tego kraju - zostali zniszczeni przez Talibów w 2001 roku.

Od czasu zniszczenia Buddów Bamiyan, Stupa Takht-e Rostam w prowincji Samangan jest prawdopodobnie najbardziej imponującym przedislamskim miejscem w Afganistanie. W przeciwieństwie do innych stup, Takht-e Rostam nie została zbudowana nad ziemią, ale została wykuta w ziemi, w stylu przypominającym monolityczne kościoły w Etiopii.

Na szczycie stupy znajduje się rzeźbiony w kamieniu budynek Harmika, w którym niegdyś znajdowały się relikwie Buddy. Rów otaczający stupę ma około ośmiu metrów głębokości. Ścieżka prowadzi na dno rowu, gdzie buddyjscy mnisi raz okrążali stupę. W zewnętrznych ścianach wykopu znajduje się buddyjski klasztor z pięcioma indywidualnymi jaskiniami i kilkoma komórkami klasztornymi do medytacji. Małe otwory w dachach pozwalają niewielkim promieniom słonecznym zajrzeć do jaskiń, tworząc spokojną atmosferę zmierzchu. W klasztornych jaskiniach brakuje jakichkolwiek elementów dekoracyjnych, ale i tak obiekt imponuje swoją inżynierią.

Historycy zaproponowali dwa możliwe powody, dlaczego stupa została wyrzeźbiona w ziemi, zamiast budować ją ponad ziemią. Jednym z wyjaśnień jest to, że zrobiono to w celu kamuflażu, aby chronić klasztor przed najeźdźcami. Kolejne znacznie bardziej przyziemne wyjaśnienie mówi, że po prostu zrobiono to, aby uchronić się przed nadmiernymi ekstremami klimatycznymi w Afganistanie.

Afgańskia nazwa Takht-e Rostam (Tron Rostama) odnosi się do postaci w kulturze perskiej (syn Zal i Rudaba, jest najbardziej znanym legendarnym bohaterem w Shahnameh i persko-irańskiej mitologii). Po islamizacji Afganistanu, kiedy zaginęła znajomość pierwotnego celu stupy, miejsce to stało się znane jako obiekt, w którym Rostam rzekomo poślubił swoją narzeczoną Tahminę.

Ruiny stupy i byłego klasztoru buddyjskiego w Takht-e Rostam znajdują się na wzgórzu, 3 kilometry na południowy zachód od miasta Samangan.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Aybak
Afganistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.