Kazamaty Bock

Znane niegdyś jako Gibraltar Północy, potężne fortyfikacje Luksemburga zostały zbudowane po raz pierwszy w 963 roku. Przez następne stulecia miasto było kolejno zarządzane przez Burgundów, Hiszpanów, Austriaków, Francuzów i Prusaków, ponieważ każda z tych nacji rywalizowała o kontrolę wojskową nad tym obszarem Europy Zachodniej. Ostatecznie zburzone pod koniec XIX wieku, aby zapobiec dalszym konfliktom, tunele i kazamaty Bock są jedyną częścią tej budzącej grozę twierdzy, która pozostaje w dużej mierze nienaruszona.

Bock to nazwa zarówno twierdzy wzniesionej przez hrabiego Siegfrieda w X wieku, jak i imponującego skalistego wzniesienia, na którym została zbudowana. Pierwotnie skonstruowana jako forteca nie do zdobycia do ochrony terytoriów Siegfrieda, z biegiem czasu Bock stał się tak ważny strategicznie, że dominował nad zachodnim brzegiem Renu, rzutując siłę na francusko-niemiecką granicę i kontrolując Niderlandy. W związku z tym struktury obronne fortecy Bock były stale rozszerzane i ulepszane przez każdego kolejnego właściciela.

Kazamaty twierdzy (czyli umocnione stanowiska dla dział) zostały zbudowane przez Hiszpanów w 1644 roku, wykorzystując jako podstawę piwnice średniowiecznego zamku. Rozbudowane przez znanego francuskiego inżyniera fortyfikacji Vaubana w latach 80. XVIII wieku, w pełni dokończone przez Austriaków w połowie XVIII wieku, kazamaty i tunele Bock były ostatecznie czymś dużowięcej niż jedynie stoiskami dla armat.

Składające się z 23 kilometrów tunele sięgały na głębokość 40 metrów poniżej fortecy, obejmowały one nie tylko 25 stanowisk artyleryjskich, ale także stajnie, magazyny, warsztaty, kuchnie, piekarnie, rzeźnie i koszary dla 1200 żołnieży. Studnia o głębokości 47 metrów zasilała instalację świeżą wodą. Kazamaty pomagały fortecy Bock w siedmiomiesięcznym oblężeniu przez Francuską Armię Republikańską w 1794 roku. Kiedy siły Habsburgów w twierdzy ostatecznie się poddały, mury wciąż pozostały nienaruszone.

Ostatecznie Bock okazał się zbyt cenny, a jego zniszczenie (jak również wieczystą neutralność Luksemburga) nakazał traktat londyński z 1867 roku, próbując rozładować napięcia między Francją i Niemcami. Rozbiórka trwała 16 lat. Jednak kazamaty nie mogły zostać zniszczone bez zniszczenia części miasta, tak więc 17 kilometrów podziemnych tuneli nadal istnieje.

Tunele i kazamaty twierdzy Bock zostały otwarte dla zwiedzających w 1933 roku i były wykorzystywane jako schronienie dla 35 000 ludzi podczas drugiej wojny światowej. Odwiedzający mogą dzisiaj nadal zejść poniżej wzniesienia Bock, aby zbadać ten wydrążony w skale cud inżynierii militarnej.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

10 Montée de Clausen
Luksemburg
Luksemburg
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.