Koci Gabinet

Śmierć zwierzaka może wywołać wiele reakcji, ale rzadko kiedy ktoś z żalu zakłada muzeum, tak jak to było w przypadku holenderskiego "KattenKabinet" (pol. Koci Gabinet) w Amsterdamie.

KattenKabinet, czyli "Gabinet dla kotów", został założony przez Boba Meijera w 1990 roku jako akt pamięci dla jego własnego zmarłego kota, Johna Pierponta Morgana. Przez całe swoje dziewięć żyć JP Morgan otrzymywał prezenty urodzinowe od przyjaciół Meijera, takie jak obrazy, posąg z brązu, a nawet odtworzony banknot amerykański z Morganem zamiast Waszyngtona i hasłem "We Trust No Dog" (pol. "Nie wierzymy żadnemu psu"). Z tymi i innymi kocimi "artefaktami", Meijer stworzył muzeum na dolnych piętrach swojej zabytkowej kamienicy z 1667 roku.

Podczas gdy Meijer i jego rodzina nadal mieszkają na wyższych piętrach domu, w ogólnodostępnych pokojach muzeum prezentowane są koty wszystkich gatunków i odcieni, przedstawione w różnych mediach, od obrazów i rzeźb, po plakaty i książki. KattenKabinet w Amsterdamie jest ciekawie udekorowany, a dzieła sztuki wyświetlane w barokowym stylu dusznego klasycznego muzeum. Cała ta kolekcja kotów nawiązała współpracę nawet z tak znanymi instytucjami, jak Museum Van Gogh'a w Amsterdamie, prezentując dzieła zarówno o wymiarze artystycznym, jak i kocim. I jak każda prawdziwa kolekcja sztuki, KattenKabinet (Gabinet Kotów) opublikował katalog swoich prac pod tytułem "Cat-a-Logue".

Oczywiście KattenKabinet w Holandii byłby niczym bez żywych okazów, wędrujących po stoickich korytarzach i wypełniających przestrzeń wyjątkowym kocim aromatem. W tym celu Meijer zakupił nie mniej pięć kotów, które wędrują po muzeum i witają gości. Najwyraźniej muzeum jest bardziej fascynujące niż kula sznurkowa pokryta kocimiętką.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

497 Herengracht
Amsterdam
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.