Katedra w Stavanger

Katedra w Stavanger jest najstarszą katedrą w Norwegii. Pierwotnie zbudowana na początku XII wieku, była w ciągłym użyciu przez ostatnie siedem wieków.

Jest to architektoniczna pamiątka i katedra z epoki średniowiecza, która zachowała większość swojego wnętrza od czasu jej budowy. Wędrując po jej kamiennych solidnych halach, przenosimy się natychmiast do innego czasu i miejsca - takiego, w które coraz trudniej uwierzyć lub odtworzyć.

Katedra w Stavanger została poświęcona świętemu Svitunowi, miejscowemu patronowi, który był wczesnym biskupem Winchester. W 1272 roku wielki pożar spustoszył Stavanger i katedra poniosła szkody na dużą skalę. Została później przebudowana pod przewodnictwem biskupa Arne, a katedra romańska została powiększona w stylu gotyckim, zapewniając fascynujące skrzyżowanie epok architektonicznych dla tych, którzy wiedzą, gdzie ich szukać.

Położona w centrum śródmieścia Stavanger, pomiędzy portem a parkiem miejskim, katedra Stavanger do dzisiaj pozostaje siedzibą diecezji Stavanger i prawdopodobnie będzie nią jeszcze przez wieki.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Haakon VIIs Gate 2
Stavanger, 4005
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.