Katedra Matki Bożej Anielskiej

Katedra Matki Bożej Anielskiej w Stanach Zjednoczonych to niesamowity kompleks o powierzchni 17 kilometrów kwadratowych zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo. Znany również po prostu jako Katedra w Los Angeles, budynek został otwarty w 2002 roku w celu zastąpienia katedry św. Wibiany, która została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w Northridge w 1994 roku. Oba budynki pełnią rolę pomnika świętej Wibiany, rzymskiej męczenniczki i patronki Los Angeles, która żyła w III wieku.

Katedra w Kaliforni została zaprojektowana w niezwykłym stylu postmodernistycznym i wygląda bardziej na imponującą fortecę niż na przyjazne miejsce kultu. Kardynał Roger Mahoney, arcybiskup katedry, spotkał się z dużą krytyką za to, że chciał zbudować katedrę o takim wyglądzie i w takiej skali. Wielu krytyków uważało, że plany kościoła są zbyt skomplikowane i zbyt drogie - na przykład trzy miliony dolarów za duże drzwi z brązu, które zamiast pokazywać sceny biblijne, zostały ozdobione chrześcijańskimi liczbami mistycznymi.

Niemniej jednak kardynał Mahoney nie ugiął się i zrealizował swoją wielką wizję. Mając na uwadze motywy "Światła" i "Podróży", architekt Moneo wprowadził do wnętrza duże okna wykonane z hiszpańskiego alabastru. W związku z tym, katedra podobno ma w sobie więcej alabastru niż jakikolwiek inny budynek w Stanach Zjednoczonych.

Kardynał Mahoney wydał również pięć milionów dolarów na marmurowy stół Rosso Laguna, jeden milion dolarów na kathedrę i dwa miliony dolarów na drewnianą ambonę. Jeśli to nie wystarczy, sama katedra została celowo zbudowana tak, aby miała długość 333 stóp, o jedną stopę więcej niż katedra św. Patryka w Nowym Jorku.

Niższy poziom budynku jest nie mniej skomplikowany. Nowoczesne i pełne światła mauzoleum z 6000 kryptami znajduje się w podziemiach katedry. Wielu wcześniejszych biskupów i arcybiskupów zostało tam pochowanych, jak również zdobywca Oscara Gregory Peck. Mauzoleum posiada witraże z oryginalnej katedry Judson Studios, jednego z najstarszych studiów liturgicznych w Ameryce Północnej.

Godne uwagi jest też to, że w katedrze Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles znajdują się także szczątki świętej Wibiany, której relikwie odkryto w rzymskich katakumbach w 1853 roku. Poza tym, że żyła ona w trzecim wieku naszej ery, niewiele wiadomo o życiu młodej Wibiany. Jej ciało spoczęło tylko z fiolką krwi, wieńcem laurowym i tabliczką, której napis brzmiał: "dla duszy niewinnej i czystej Wibiany". W 1854 roku Wibiana została nazwana "dziewiczą męczenniczką" i coroczna uczta pamiątkowa została przyznana na jej cześć.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

555 West Temple Street
Los Angeles, Kalifornia, 90012
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.