Współrzędne geograficzne:
40°14'32"N, 43°39'46"E

Katedra w Mren

Znajdująca się w miejscu średniowiecznej osady Mren, leżącej w pobliżu granicy tureckiej z Armenią, katedra w Mren jest wolno erodującą świątynią, która stoi tu już ponad tysiąc lat.

Uważana się, że katedra w Mren w Turcji została zbudowana około 650-tego roku. Jest ona fascynującym zabytkiem i, zważywszy na położonie, i tak dziwne jest, że udało jej się przetrwać tak długo. Blokowy, mały budynek zbudowany jest na przemian z czarnych i czerwonych cegieł, dzięki którym historycznie ważny kościół wygląda prawie tak, jakby składał się z klocków Lego. We wnętrzu kaplicy znajduje się również wiele zaskakująco dobrze zachowanych obrazów i rycin.

Niezwykłe jest to, że starożytny kościół Mren wciąż stoi, pomimo wieków i regionalnych zawirowań. Biorąc pod uwagę wiek kościoła, jego struktura zaczęła zawodzić i powoli chyli się ku upadkowi. Niedawno południowa ściana konstrukcji zawaliła się, pozostawiając resztę budynku bardziej niestabilną niż kiedykolwiek.

Katedra w Mren nie jest otwarta dla zwiedzających i aby odwiedzić teren, rząd turecki musi wyrazić na to zgodę, aby obiekt nie popadł w jeszcze większą ruinę poprzez ingerencję człowieka. Jednak jeśli działania konserwatorskie nie zostaną podjęte w najbliższym czasie, świat może utracić jedną z bardziej niezwykłych świątyń w historii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Unnamed Road
Karabağ Köyü
Turcja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.