Ośmiokątna Wieża Octagon

Katedra w Ely (Anglia, Wielka Brytania) pochodzi z siódmego wieku, choć obecny budynek pochodzi został ukończony w 1083 roku. Wiek nie jest jedyną niesamowitą cechą kościoła: architektonicznie, jego klejnotem koronnym jest znana środkowa ośmioboczna wieża, znana jako ośmiokątna wieża Octagon.

Wspaniała wieża zrodziła się raczej z tragedii niż z praktyczności. Oktagon z ogromną wewnętrzną otwartą przestrzenią i bardzo niezwykłą drewnianą "latarnią" ponad nią powstał po katastrofie w XIV wieku.

W nocy 12 lutego 1322 roku, być może w wyniku wykopania fundamentów pod pobliską Kaplicę Lady, zawaliła się centralna wieża przejściowa. Zamiast przywrócić ją do pierwotnego rozmiaru i kształtu, przestrzeń w centrum katedry została powiększona, tworząc ośmiokąt znacznie większy niż kwadratowa podstawa pierwszej wieży.

Tak powstała ośmioboczna kamienna wieża, posiadająca osiem wewnętrznych łuków i wspierająca niesamowity drewniany sklepiony dach wachlarzowy. Dach i latarnia, które wydają się dosyćniepewnie na niej osadzone, są w rzeczywistości podtrzymywane przez bardzo złożoną drewnianą konstrukcję nad sklepieniem. Niektórzy twierdzą, że tej struktury nie można dziś zbudować w ten sposób, ponieważ nie ma w okolicy wystarczająco dużych drzew. Kiedyś jednak musiały takie być.

Centralna latarnia, również w kształcie ośmiokąta, ale z narożami odsuniętymi od narożników wieży, unosi się nad dachem kościoła jak korona. Jej wnętrze posiada panele przedstawiające malowane obrazy aniołów grających na różnych instrumentach. Promienie słoneczne wpadające przez okna ujawniają ich żywe kolory i misterne dzieła sztuki. Panele można otwierać z dachu ośmiokąta, dzięki czemu chórzyści śpiewają z tej wielkiej wysokości.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Ely, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.