Karlskirche (Kościół św. Karola Boromeusza)

Katedra Karlskirche (Kościół św. Karola Boromeusza) w Wiedniu to wyjątkowa architektoniczna hybryda, połączenie starożytnych greckich i rzymskich elementów z stylami bizantyjskimi, renesansowymi i barokowymi. Zbudowana na zlecenie Habsburgowskiego Sądu Cesarskiego, aby wypełnić złożoną przysięgę religijną, a jej symboliczne szczegóły starały się również wzmocnić wiekowe wierzenia ludności w Wiedeń jako centrum chrześcijaństwa.

Na początku XVIII wieku Europa Środkowa została dotknięta ostatnim wielkim wybuchem Czarnej Plagi (dżumy). Cesarz rzymski Karol VI złożył ślubowanie, że w przypadku uratowania miasta zbuduje kościół pod wezwaniem świętego Carlo Borromeo (Karola Boromeusza), czczonego za udział ratowaniu ofiar dżumy mediolańskiej w XVI wieku. Po przejściu plagi, budowa nowego kościoła została oficjalnie ogłoszona w 1713 roku.

Kościół został zaprojektowany przez dworskiego architekta Johanna Bernarda Fischera von Erlacha, którego barokowa architektura głęboko wpłynęła i ukształtowała gusty cesarstwa habsburskiego. Ambitny projekt von Erlach'a koncentruje się wokół portyku w stylu starożytnej greckiej świątyni oraz dwóch kolumn po bokach wzorowanych na kolumnie Trajana w Rzymie.

Bliźniacze kolumny nawiązują do Świątyni Salomona, a także do Filarów Herkulesa (symbol przyjęty przez Karola V jako symbol Świętego Cesarstwa Rzymskiego) i przypominają razem Panteon starożytności. Kolumny zawierają płaskorzeźby wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Lorenzo Mattielli i przedstawiają sceny z życia św. Boromeusza. Kopuła nawiązuje do bazyliki św. Piotra, ale różni się znacznie pod tym względem, że podstawą jest wydłużona elipsoida.

Przy głównym ołtarzu scena przedstawia wniebowstąpienie św. Boromeusza. Powyżej grupy rzeźb, koło aniołów i promieni słonecznych,są ułożone przed źródłem światła, przypominając podobny wzór znaleziony w Bazylice św. Piotra. Fresk z kopuły został namalowany przez Johanna Michaela Rottmayra z Salzburga i Gaetano Fanti z Bolonii, i przedstawia wstawiennictwo św. Boromeusza, wspierane przez Dziewicę Maryję, błagające Trójcę Świętą o zakończenie zarazy w Wiedniu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kreuzherrengasse 1
Vienna
Austria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.