Kaplica św. Teodory

W wąwozie w pobliżu wioski Vasta na środkowym Peloponezie znajduje się maleńka kapliczka św. Teodory z XI lub XII wieku, która jest z pewnością cudem natury, a dla wiernych także znakiem Bożej mocy.

W 2003 roku badania geofizyczne przedstawione na czwartym Sympozjum Archeologicznym w Grecji udowodniły, że korzenie drzew otaczających strukturę podążają za szczelinami znajdującymi się wewnątrz kamiennej ściany kaplicy, docierając w ten sposób do gruntu, który nawadniany jest przez źródło w poniżej jej fundamentów.

O dziwo, chociaż budynek znajduje się pod znacznym naciskiem ze względu na ciężar drzew i nacisk powodowany przez korzenie przebiegające przez jego ściany, przetrwał on setki lat bez szkody dla struktury lub drzew.

Według miejscowej legendy Theodora mieszkała w X wieku w Vasta. Kiedy obszar został zaatakowany przez bandytów, przebrała się za mężczyznę, aby dołączyć do obrony. W bitwie, która nastąpiła, została śmiertelnie raniona, a tuż przed jej śmiercią poprosiła Boga, aby zmienił jej ciało w kościół, włosy w las, a krew w wodę, która będzie karmić drzewa.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Eparchiaki Odos Megalopolis - Vasta
Arcadia, 222 00
Grecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.