Kaplica Mont Saint-Michel de Brasparts

Nie mylić z bardziej znanym francuskim klasztorem Mont Saint-Michel. Ten stary, uśpiony wulkan, na którym pobudowano kościółek, pierwotnie nosił nazwę Menez Kronan, po bogu życia Druidów. To jedno z siedmiu świętych wzgórz starożytnego regionu Armoryka we Francji i to właśnie tu zbudowano na początku XVII wieku małą kapliczkę Mont Saint-Michel de Brasparts.

Szczyt był niegdyś miejscem starej celtyckiej świątyni poświęconej czczeniu słońca. W XVII wieku zaplanowano wybudować tutaj chrześcijańską kaplicę. Nowy dom modlitwy został poświęcony św. Michałowi (Saint Michel w języku francuskim) za ochronę przed smokiem, który według niektórych historii może symbolizować wulkaniczną przeszłość góry.

Po rewolucji francuskiej kaplica popadła w ruinę. Została jednak odbudowana w 1820 roku i pozostała dość popularnym miejscem wśród pasterzy, którzy odwiedzali ten obszar. Podczas II wojny światowej siły niemieckie, które okupowały Francję, zbudowały na szczycie góry system radionawigacyjny, by wspomóc ich bombowce.

Obecnie kaplica wzniesiona na Mont Saint-Michel de Brasparts we Francji jest w dużej mierze nieużywana, chociaż druidzi czasami zbierają się i organizują ceremonie w pobliżu. Szczyt oferuje niezrównane widoki na otaczające torfowiska i jezioro Brennilis.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Saint-Rivoal
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.