Kaplica Czaszek pod kościołem św. Stefana w Leuk

Pod nieoznakowanymi drzwiami do piwnicy w XV-wiecznym kościele w Szwajcarii kryje się mroczna i tajemnicza kaplica wypełniona kośćmi i czaszkami dawno zmarłych ludzi.

Leuk to małe miasteczko w szwajcarskiej dolinie Rodanu znane głównie z uzdrowiska termalnego na północy, jednak samo miasto istniało tu od bardzo, bardzo dawna. Pierwszy kościół został tu zbudowany około VI wieku, rozbudowując stojący tu ówczas budynek rzymski. Sam kościół był przebudowywany kilka razy, zanim ostatecznie zmienił się w gotycki kościół św. Stefana w 1494 roku.

W 1981 roku kościół podjął się projektu restauracji i remontu. Konserwatorzy podciągnęli deski podłogowe z zamiarem zbudowania piwnicznego domu kultury, ale wkrótce odkryli, że to niemożliwe. W odnalezionej tam ukrytej piwnicy od wieków znajdowała się ściana zbudowana czaszek, o wysokości 2,7 metra i długości 20 metrów.

Podczas wykopalisk archeologicznych w następnym roku odkryto tu także 26 posągów ukrytych pod trzema stosami kości. Pochodziły one z XIII i XVI wieku, mniej więcej z czasów budowy obecnego budynku kościoła. Dzieła znalezione w kaplicy obejmowały niezwykłą Piètę i dobrze zachowany fresk Danse Macabre, który nadal można oglądać we wnętrzu świątyni. Na napisie memento mori czytamy: „Kim Ty jesteś, my byliśmy wcześniej. Czym jesteśmy, Ty się staniesz”.

Nikt do końca nie wie, dlaczego znajduje się tu podziemna kaplica lub dlaczego była utrzymywana w tajemnicy. Niektórzy historycy spekulują, że tak wiele kości nie wylądowało pod kościołem przez wojnę, chorobę, głód lub katastrofę, ale raczej po prostu nie było dla nich miejsca na cmentarzu. Niektóre czaszki mają coś, co wydaje się ranami postrzałowymi, co może oznaczać, że były ofiarami bitwy z 1798 roku, których ekshumowano z cmentarza po tym, jak ten się przepełnił.

W każdym razie odkrycie ożywiło miasto w Szwajcarii. Kilka średniowiecznych budynków w Leuk było zrujnowanych i przeznaczonych do rozbiórki. Kiedy odkryto sekretnąą kaplicę pod kościołem św. Stefana, wznowiono zainteresowanie starymi miejscami. Zostały one odrestaurowane i służą jako kolejna atrakcja historycznego miasteczka.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Friedhofstrasse
Leuk
Szwajcaria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.