Współrzędne geograficzne:
54°1'27"N, 19°35'52"E

Kanał Elbląski

Dzięki stromym zmianom wysokości elewacyjny kanał Polski w Elblągu dzieli się na krótkie pasma wody, które są oddzielone kawałkami terenu, co sprawia, że traycyjna żegluga nie jest tu możliwa. Jednak niezadowoleni z kształtu Ziemi lokalni inżynierowie rozwiązali ten problem, tworząc serię torów kolejowych, które pozwalają przepływającym statkom zamieniać się w wagony kolejowe w bardziej kłopotliwych częściach ich podróży.

Rozciągający się od jeziora Drużno do jeziora Jeziorak wąski kanał Elbląski był prawie bezużyteczny dla handlu czy rekreacji aż do połowy XIX wieku, kiedy król Prus nakazał zbudowanie nowatorskiego rozwiązania. W wielu podobnych sytuacjach zwykle budowano śluzę wodną (a także kilka umieszczano wzdłuż kanału), ale ląd był zbyt długi dla tego rozwiązania, więc między odcinkami kanału zbudowano tory kolejowe. Olbrzymie pociągi podniosiłyby wówczas łodzie na jednym brzegu i niosły je drogą lądową do następnego obszaru żeglugi, tak jakby były to w pełni amfibie. To genialne rozwiązanie w tamtych czasach zostało powszechnie uznane za jeden z najbardziej imponujących cudów inżynierii w Europie.

Obecnie kanał Elbląski nie jest często wykorzystywany do przewozu rzeczy lub w celach biznesowych, ale jest popularnym miejscem rekreacyjnym. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę łodzią po kanale, wyciągając je z wody i wracając w ciągu długiej 11-godzinnej podróży.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Jelonki, 14-411
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.