Fusterlandia

Sztuka kubańskiego artysty José Fustera jest "naiwna", co oznacza, że w swojej niewprawnej kompozycji wykorzystuje dziecięce surowe kształty i jasne kolory, a jego prace zostały porównany do prac Picassa podczas wystaw w galeriach w całej Europie.

Po jednej z takich tras Fuster bardzo chciał odtworzyć we własnej ojczyźnie coś takiego, jak prace Gaudiego w Barcelonie czy Brâncuși'ego w całej Rumunii. Chciał umieścić swoją artystyczną rzeczywistość w swoim prawdziwym otoczeniu i zaczął je wprowadzać w swojej okolicy.

W 1975 roku, po przeprowadzce do skromnego drewnianego domu w podupadłej dzielnicy Jaimanitas pod Hawaną, Fuster zaczął dekorować swoje studio kolorową mozaiką. Kiedy już skończył, zapytał sąsiadów, czy mógłby udekorować ich domy i firmy. Kilku zaakceptowało jego ofertę, a kreacje kafelków rosły. W ciągu dekady gabinety lekarskie, przystanki autobusowe, fontanny, ławki, bramy i wiele innych otaczała kapryśna wyobraźnia Fustera. Dziś jego dzieło pokrywa okolicę tęczą dziwnej, czarującej fantazji.

Jaimanitas była bardzo biedną dzielnicą zanim przybył Fuster, a teraz stała się rajem dla artystów. Turyści są przewożeni do sąsiedztwa, aby podziwiać wciąż rosnące królestwo Fustera, które zrodziło nowe pokolenie artystów inspirowanych otoczeniem, w którym przyszło im mieszkać.

Informacje dodatkowe

Taksówka z centrum Hawany kosztuje około 20 kubańskich peso, a zwykły lokalny autobus jedyne 0,8 kubańskiego peso. Wstęp na teren osiedla Jaimanitas na Hawanie jest darmowy, le zapewne Fuster czy inni jego sąsiedzi (z których wielu, w wyniku jego pracy, zostało artystami) na pewno docenią zakup jakiejś ich pracy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Fusterlandia
Havana
Kuba
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.