Jezioro Sørvágsvatn

Jezioro Sørvágsvatn na Wyspach Owczych ma 3,4 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest ponad trzykrotnie większe od drugiego co do wielkości jeziora w archipelagu Faroe, Fjallavatn, a patrząc z góry wydaje się być położone wysoko nad oceanem.

Patrząc z daleka, wydaje się, że jezioro jest przechylone w kierunku oceanu, ale tylko rozlewa się w jednym małym wodospadzie. Ta iluzja optyczna stwarza również wrażenie, że zbiornik znajduje się setki stóp nad poziomem morza. W rzeczywistości różnica wysokości między jeziorem a oceanem wynosi tylko około 30 metrów, jednak strome i znaczące zmiany wysokościowe w okolicznych wzgórzach nadają jezioru pozornie niemożliwy wygląd. Jezioro znajduje się w zagłębieniu,mając wysokie cyple na 252 i 376 metrach po lewej i prawej stronie.

Istnieje również pewna kontrowersja dotycząca nazwy jeziora, ponieważ mieszkańcy wioski Sørvágsvatn szczycą się nazwaniem wody po swojej wsi, podczas gdy mieszkańcy innych pobliskich miast wolą nazwać jezioro "Leitisvatn", ponieważ niektóre z wód jeziora przecinają się także z ich miastami.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

11
Wyspy Owcze
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.