Jezioro Lonar

Około 50 000 lat temu meteoryt poruszający się z prędkością około 18 kilometrów na sekundę uderzył w płaskowyż Deccan w Indiach. Zderzenie utworzyło Jezioro Lonar, jedno z największych, najbardziej unikalnych bazaltowych kraterów uderzeniowych na świecie.

Owalny kształt krateru, którego obwód ma około ośmiu kilometrów, jest zarówno solą fizjologiczną, jak i zasadową. Wieloletnie strumienie i źródła zasilają jezioro. Jest domem dla mnóstwa glonów i gatunków planktonu, które rozwijają się w tym niezwykłym ekosystemie i nadają wodzie intensywny kolor.

Ze względu na swoją bazaltową powierzchnię, naukowcy używają jeziora Lonar w Indiach do badania kraterów i struktur uderzeniowych na innych, trudniej ddostępnych miejscach, takich jak Księżyc czy Mars.

Kiedy w XIX wieku jezioro zaczęło być przedmiotem międzynarodowej uwagi, naukowcy początkowo sądzili, że jest ono pochodzenia wulkanicznego. Jednak w połowie XX wieku geolodzy zaczęli podejrzewać, że pochodzi ono jednak od zderzenia z meteorytem. Podejrzenia te zostały potwierdzone po tym, jak na miejscu znaleziono maskelynit, czyli stzw. miejsce utworzone przez uderzenia o dużej prędkości.

Jezioro Lonar otoczone jest bujnymi lasami i kilkoma starymi świątyniami. Podobno kompasy nie działają w pobliżu niektórych części krateru ze względu na jego unikalny charakter geologiczny.

Szlaki turystyczne w pobliżu jeziora Lonar

W pobliżu jest wiele przepięknych szlaków turystycznych, więc przyjeżdżając do jeziora Lonar w Indiach warto się także nimi zainteresować.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lonar Lake
Buldhana
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.