Jebel Barkal, czyli piramidy w Sudanie

Zwietrzałe piramidy wznoszą się w górę pośród rozległych połaci złotego pustynnego piasku. Stoją w cieniu Jebel Barkal, niewielkiego wzgórza, które tysiące lat temu zostało uznane za święte.

Egipcjanie, a później Kuszyci, przekształcili 322-metrowy monolit z piaskowca w zbiór skarbów architektonicznych. Około tuzina piramid zostało rozrzuconych wokół podstawy góry, podobnie jak ruiny świątyń, posągów i hieroglifów. Jedna ze świątyń była poświęcona bogu Amonowi, który według legend miał żyć na szczycie wzgórza Jebel Barkal.

Egipski faraon Tutmozis III po raz pierwszy rozszerzył swoje imperium o Jebel Barkal około 1450 roku p.n.e. Późniejsi faraonowie i władcy Kush nadzorowali budowę wielu piramid, które wciąż stoją wokół punktu orientacyjnego. Kuszyci odnowili zaniedbane świątynie i kontynuowali budowę kolejnych struktur wokół podstawy wzgórza.

Jednak przez wiele stuleci, odkąd Kuszyci rządzili ziemią, okazałe piramidy popadły w ruinę, a świątynie to obecnie niewiele więcej niż rozdrobnione ruiny, częściowo zakopane pod piaskiem.

Struktury przy Jebel Barkal należą do wielu piramid, które rozsiane są po sudańskim krajobrazie, ponieważ Sudan ma ponad dwukrotnie więcej piramid niż Egipt. Jednak wiele z tych miejsc znajduje się daleko od typowego szlaku turystycznego, co oznacza, że osoby wybierające się do Sudanu prawdopodobnie będą miały te zabytki tylko dla siebie.

Gdzie znajdują się piramidy w Sudanie?

Piramidy w Sudanie i Jebel Barkal znajdują się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta Karima.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Marawi
Sudan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.