Współrzędne geograficzne:
43°58'14"N, 3°0'12"E

Caves de Roquefort

Według legendy młody pasterz zasnął w jaskini, ciesząc się swoim obiadem. Kiedy się obudził, zobaczył piękną kobietę biegnącą przez jeden z korytarzy. Zachwycony jej urodą pobiegł za nią, zostawiając po sobie skromny posiłek z chleba i sera. Kilka miesięcy później raz jeszcze powrócił w to miejsce i znalazł ser, który wyhodował na sobie wyjątkową niebieską pleśń. W jednej chwili zauważył jego niezwykły smak. Jego śmiałość, jak głosi historia, doprowadziła do powstania serów o niebieskich żyłkach.

W tradycyjnym francuskim serowarstwie wytwórca pozostawia bochenek lokalnego chleba na zakwasie, obfitujący w kultury bakterii, w podziemnych jaskiniach bogatych w tzw. bakterie "Penicillium Roqueforti". Pozwala chlebowi spleśniać, a następnie miażdży spleśniały chleb i miesza bułkę tartą z mlekiem. Sery są następnie przechowywane w jaskiniach, gdzie chleb spleśniał; co sprzyja rozwojowi niebieskich żył. Jednak większość producentów serów używa obecnie "Penicillium Roqueforti", które jest produkowane w laboratoriach, ponieważ umożliwia to bardziej spójne żyłkowanie.

Nazwa Roquefort jest synonimem jaskiń na obszarze Averyon w południowej Francji, gdzie nadal składuje się sery. Aby być prawnie nazywanym „Roquefort”, sery muszą przestrzegać szeregu zasad ustanowionych przez federalne standardy, tzw. Appellation d'origine contrôlée (kontrolowane oznaczenie pochodzenia).

Lokalne archeologiczne dowody produkcji na tym terenie sera sera (głównie starożytnych sitek serowych) pochodzą aż z 2000 roku przed naszą erą. Według Pliniusza, rzymskiego uczonego, Roquefort był już znany na całym świecie około 76 roku naszej ery. Ponadto, te konkretne jaskinie były używane od co najmniej 900 roku do produkcji tego specyficznego sera o nazwie Roquefortu.

Jaskinie serowe Caves de Roquefort we Francji, w których tworzone jest 60% wszystkich serów Roquefortu, są otwarte dla turystów przez cały rok. Godziny otwarcia różnią się znacznie, więc warto odwiedzić ich stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji przed przyjazdem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2, Avenue François Galtier
Roquefort-sur-Soulzon, 12250
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.