Współrzędne geograficzne:
22°53'49"S, 43°10'0"W

Ilha Fiscal, pałac na wodzie

Ta wyspa i jej bajkowy pałac, w którym niegdyś mieściły się siedziby Guarda Fiscal w Rio de Janeiro, przypominają o czasach, gdy miasto było stolicą brazylijskiego imperium.

Ilha Fiscal w Rio znajduje się w Zatoce Guanabara, na wyspie, która została wykorzystana przez lokalny rząd do budowy pałacu, który miał pełnić funkcję biura brazylijskiego organu celnego. Budynek został zbudowany przez Pedro II z Brazylii, który zlecił opracowanie projektu swojemu inżynierowi, Adolfo José del Vecchio.

Prace zaowocowały powstaniem niewielkiego pałacu zainspirowanego dziełami francuskiego architekta Viollet-le-Duc w stylu gotycko-prowansalskim, który został zainaugurowany 27 kwietnia 1889 roku w ceremonii z udziałem cesarza i kilku zagranicznych gości.

Sam pałac służył jako scena ostatniego balu wyanego przez cesarski rząd kilka miesięcy później, 9 listopada. Wydarzenie zaplanowano z okazji srebrnej rocznicy księżnej Isabel i hrabiego Eu. Niektóre (dość wątpliwe) źródła podają, że od 3000 do 5000 osób zostało zaproszonych na imprezę, a ekstrawagancka uroczystość była napędzana przez zasoby narodowe pierwotnie przeznaczone na utrzymanie ofiar ciężkiej suszy w północno-wschodnim stanie Ceará. 

Sześć dni po Balu, monarchia brazylijska została obalona przez sojusz wojskowy i polityczny, który stworzył Republikę Brazylii.

Niektóre późniejsze relacje opowiadają o łodzi przepływającej przez wyspę z Del Vecchio urzędnikami oraz wyznawcami republiki. Kiedy jeden z pasażerów zauważył, że herb upadłego imperium był nadal obecny w fasadzie pałacu i że powinien zostać zniszczony w celu usunięcia jakichkolwiek symboli imperialnych na republikańskich budynkach, Del Vecchio przekonał swoich współpasażerów, że symbol ten został wykonany przez starego rzemieślnika, który był ślepy i żył w ubóstwie, prosząc, aby rzeźby nie zostały usunięte ani zniszczone. O dziwo, zostało to uhonorowane.

Obecnie w pałacu mieści się muzeum, jednak sam pałac na wodzie Ilha Fiscal nie stracił zbyt wiele ze swojego ekstrawaganckiego stylu.

Jak dostać się do pałacu na wodzie Ilha Fiscal w Rio de Janeiro?

Łodzie do Ilha Fiscal w Rio de Janeiro opuszczają przestrzeń kulturalną Marynarki Wojennej przy Av. Alfredo Agache, niedaleko Plaza XV w centrum miasta.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

20 Avenida Alfred Agache
Rio de Janeiro
Brazylia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.