Hotel Ještěd

Czeski architekt Karel Hubáček jest odpowiedzialny za tę retro-futurystyczną wieżę wznoszącą się ponad 300 stóp ponad majestatyczną górę Ještěd (dawniej Jeszczed).

Sam budynek ma futurystyczny styl (lub przynajmniej przyszłościowy według lat 60-tych) zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wieża została zaprojektowana tak, by w naturalny sposób przedłużać sylwetkę góry. Na szczycie hotelu znajdziemy nadajnik telewizyjny, zbudowany tak, aby wytrzymać ekstremalny klimat. Hotel Ještěd zbudowano w latach 1966-1973, nidługo po tym "Wieża Jeszczedska" otrzymała nagrodę Perreta, honorowe odznaczenie przyznawane przez Międzynarodowy Związek Architektów.

Pod wieżą znajduje się hotel i restauracja, obie zrobione są pod motyw "epoki kosmicznej" z zaokrąglonymi krzesłami zwisającymi z sufitu i złotym podświetleniem, wszystko w kolistych kształtach. Widok z okien jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach w całej Republice Czeskiej, widać stąd część Niemiec i Polski, a także większość Czech.

Do hotelu Ještěd w Czechach można dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Warto dodać, że to właśnie tutaj kręcono część filmu "Grandhotel".

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Horni Hanychov 153
Liberec
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.