Ogród Botaniczny Hortus Botanicus Amsterdam

Był XVII wiek, a Holandię nawiedziła plaga Czarnej Śmierci. W jej wyniku powstał ogród botaniczny Hortus Botanicus Amsterdam.

XVII wiek. Niedawny napływ mieszkańców do Amsterdamu przepędził klasztory zajmujące się zielarstwem i pochłonął ich ziemię pod budowę miast i domów. Gdy tyssiące ludzi zaczęły umierać na Czarną Śmierć, zdesperowani lekarze potrzebowali miejsca, gdzie mogliby hodować swoje zioła i lekarstwa. Rozwiązaniem okazały się właśnie ogrody botaniczne Hortus Botanicus Amsterdam.

Założone w 1638 roku, Hortus Botanicus Amsterdam należą do jednych z najwcześniejszych ogrodów botanicznych, jakie istnieją na świecie, chociaż wzniosły tytuł "najstarszego" jest podzielony między ogród botaniczny w Pizie (zbodywany w 1544 roku) i ogród botaniczny w Padwie (zbudowany w 1545 roku).

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to nawet najstarszy ogród botaniczny w Holandii, gdyż to wyróżnienie przypada pobliskiemu Hortus Botanicus Leiden. Mimo, że Hortus Botanicus Amsterdam znajduje się dość daleko na liście w tej kategorii, ma jednak inne zalety, których przeciętny turysta może nie docenić, jednak znawcy roślinuznają je bez wątpienia za imponujące.

Pierwotnie znany jako Hortus Medicus, w którego ogrodach rosły zioła lecznicze, a do 1682 roku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska zaopatrowała ogród botaniczny w rzadkie i egzotyczne rośliny, których nigdy wcześniej nie widziano w tej części świata. Jej spektakularna kolekcja cycad w Palmiarni jest domem dla jednej z najbardziej fascynujących roślin w "niewoli", przywiezionej tutaj z lasu Wood's Cycad.

Inni znani mieszkańcy ogrodów to 2000-letni kaktus z agawy, który pochodzi z czasów rzymskich, i Victoria Amazonica, urocza lilia wodna, której 150-te urodziny dopiero co minęły. Każdej nocy o zmierzchu w okresie kwitnienia Victoria dekadę po dekadzie otwiera płatki swojego białego kwiatu. Ogrodowe rośliny kawowe, Coffea Arabica, są uważane za "rodziców" 74% roślin kawowych w obu Amerykach.

Kręte ścieżki i sześciokątny pawilon to tylko niektóre elementy, które nadają temu wyjątkowemu ogrodowi botanicznemu Hortus Botanicus Amsterdam w Holandii jego piękno - jest to też miejsce zapewniające odpoczynek od ruchliwych ulic Amsterdamu i miejsce pielgrzymek dla miłośników roślin z całego świata.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2G Plantage Middenlaan
Amsterdam, 1018
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.