Skały Hopewell Rocks

Znane również jako Skały Doniczkowe (Flowerpot Rocks) ze względu na swój unikalny stożkowy kształt, skały Hopewell Rocks w Kanadzie są jedną z najbardziej unikalnych form pływowych w całej Ameryce Północnej.

Skały te, powstałe w wyniku nieustannego ruchu wody przypływów i odpływów na kanadyjskim wybrzeżu, mają wrzecionowate podstawy i łuki, które nadal są gryzione przez morze. Ruch pływowy jest na tyle drastyczny, że podczas dwóch odpływów i dwóch przypływów każdego dnia, tylko podczas jednego odpływu można chodzić po plaży u podstawy kamieni. W każdym innym wypadku wypełnia go woda.

Jeśli zdecydujemy się na zejście w czasie odpływu, trzeba to robic w miarę szybko. W teorii odpływ, w czasie którego można chodzić po plaży przy skałach Hopewell Rocks, trwa około 6 godzin, jenak często się zdarza, że przypływ jednak zmieni zdanie i woda przybędzie, powiedzmy, po 3 godzinach. Wtedy lepiej być albo na wzniesieniu, albo mieć ze sobą kajak. Właśnie latem można tu zobaczyć wielu wioślarzy, którzy pływają wokół tych wspaniałych kolumn.

Jako część wybrzeża o nazwie Bay Of Fundy, gdzie znajdują się najwyższe przypływy na świecie, warto uświadomić sobie, że dwa razy dziennie głębokość wody zmienia się tutaj czasem aż o 15 metrów. Warto więc uzbroić się w uwagę... i w aparat oczywiście.

Warto zwrócić też uwagę, że na tych fantastycznych formacjach skalnych często znajduje się roślinność, a nawet rosną na nich drzewa. Zresztą właśnie od nich skały Hopewell Rocks w Kanadzie zwie się także Flowerpot Rocks (Doniczki kwiatowe).

Jak tu dojechać? Informacje praktyczne.

Do skał Hopewell Rocks można dojechać malowniczymi trasami z Saint John lub Moncton, New Brunswick. Latem są tu też organizowane liczne wycieczki. Warto też spędzić tu chociaż pół dnia, aby zobaczyć, jak drastycznie potrafi się tu po przypływie zmienić poziom wody.

Dodatkowo warto też odwiedzić Park Narodowy Fundy, gdzie również znajdziemy liczne spektakularne widoki. Można tu też zrobić piknik czy zatrzymać się na noc na kempingu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Rocks Road
Hopewell Cape, Nowy Brunszwik, E4H 4Z5
Kanada
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.