Wieża Hiran Minar

Jahangir był cesarzem Mogołów, który, jak wszyscy dobrzy cesarze Mogołów, uwielbiał polować na antylopy. Uwielbiał także swojego ulubionego zwierzaka o imieniu Mansraj (czyli "Światło Umysłu"), który był właśnie antylopą. Coś musiało pójść nie tak.

I rzeczywiście, coś złego rzeczywiście się wydarzyło, kiedy Jahangir polował z przyjaciółmi w pobliżu Szejupupury, kiedy spostrzegł antylopę, która okazała się kuszącą zdobyczą. Zapewne ktoś się pomylił i nie zauważył, że zwierzę było właśnie ukochaną antylopą cesarza. Fakty są takie, że biedny Mansraj został zastrzelony właśnie tego dnia, w 1606 roku.

Dotknięty utratą, Jahangir złożył hołd pamięci swojego zwierzaka, budując 100-metrowy Hiran Minar (czyli "Wieża jeleni"). Wierzchołek wieży zawiera miejsce, w którym znajdują się szczątki antylopy Mansraj, a na obwodzie wieży znajdują się otwory, które najprawdopodobniej były używane do montażu głów trofeów zwierzęcych upolowanych przez cesarza. Dziwny sposób na uhonorowanie zwierzęcego przyjaciela zabitego w nieszczęśliwym wypadku? Jasne, ale smutek robi dziwne rzeczy z człowiekiem.

W 1634 roku następca Jahangira, Shah Jahan, odwiedził ulubiony rezerwat myśliwski swojego ojca i postanowił dodać coś do tego kompleksu, budując duży zbiornik na wodę i ośmiokątny pawilon na wschód od wieży pamięci (było to dwa lata po tym, jak Shah Jahan zaczął budować Taj Mahal - facet lubił budować). Prostokątny zbiornik na wodę mierzy 750 na 900 stóp i posiada serię kanałów i zlewni dla utrzymania poziomu wody. Ceglane rampy pośrodku każdej strony zbiornika zapewniają dostęp do wody zwierzętom żyjącym w rezerwacie.

Ośmiokątny pawilon, który służył jako królewskie miejsce odpoczynku, znajduje się na środku zbiornika i jest dostępny przez łukowaty kamienny most, który prowadzi bezpośrednio z pawilonu do wieży. Pomimo wszystkich nowszych budowli Hiran Minar nadal pozostaje głównym punktem okolicy oraz jest świadectwem sympatycznej, choć nieco ekscentrycznej, międzygatunkowej przyjaźni.

Gdzie znajduje się Hiran Minar w Pakistanie?

Wieża Hiran Minar w Pakistanie znajduje się przy drodze Sheikhupura Hafizabad, kilka kilometrów od miasta Sheikhupura.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Ranikay
Pakistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.