Cmentarz Hijron Ka Khanqah

Hijron ka Khanqah, duchowe sanktuarium, ukryte jest za zieloną bramą wciśniętą w szereg tętniących życiem firm. Z ziemi wyrastają tu rzędy prostych grobowców, które z wiekiem zwietrzały. Leżą przed zdobioną, zielono-białą kratownicą, zbudowaną tak, by złożyć im wyrazy szacunku. Głęboki spokój przenika powietrze wokół grobowców, dodając poczucie wyciszenia dla tego miejsca.

Groby są częścią Hijron ka Khanqah, islamskiego pomnika w południowym Delhi w Indiach. Jest to sanktuarium sufi dla hijras, słowa używanego historycznie do opisu eunuchów, które teraz szerzej odnoszą się do zorganizowanej społeczności duchowej i społecznej, która obejmuje eunuchów, transseksualistów, interseksualistów lub osoby "trzeciej płci" w Indiach. (Niektórzy wolą termin kinnar, używany w północnych Indiach.)

Cmentarz został wybudowany w czasach dynastii Lodi, która trwała od 1451 do 1526 roku. Czterdzieści dziewięć hijra jest pochowanych pod białymi grobami, które wypełniają cmentarz. Większy, ozdobny pomnik ma uhonorować eunucha o imieniu Miyan Saheb.

W przeszłości ludziom hijras okazywano wielki szacunek. Święte hinduskie teksty, takie jak Kama Sutra, honorują ich, a także zajmowali ważne, wpływowe stanowiska na dworze XVI-wiecznego Imperium Mogołów. Jednak społeczność hidżry przez dziesięciolecia stała w obliczu brytyjskiej kolonizacji. Obecnie, chociaż osoby z trzeciej płci są prawnie uznane w Indiach, nadal doświadczają dyskryminacji i przemocy.

Hijry z Turkmańskiej Bramy utrzymują pieczę nad sanktuarium od ponad wieku, chociaż nie ma tu nowych pochówków. W dni religijne odwiedzają je, aby świętować i dawać jedzenie ubogim. Jednak w większość dni Hijron ka Khanqah w Nowym Delhi jest zupełnie puste i opuszczone.

Możliwe jest odwiedzenie cmentarza, aby zarówno świętować, opłakiwać zmarłych, lub przesłać uszanowanie wspólnocie, która jest zbyt często dyskryminowana.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Paani Tanki Road
Nowe Delhi
Indie
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.