Herbaciarnia Twinings

Wybierając się do herbaciarni Twinings przy ulicy 216 Strand bez wątpienia zwrócicie uwagę na egzotyczne chińskie postacie na drzwiach. Siedzą tam od około trzech stuleci, kiedy to herbata o wiele jeszcze częściej kojarzyła się z chińskimi kupcami niż z brytyjską arystokracją.

Jako młody człowiek Thomas Twining praktykował u handlarza Kompanii Wschodnioindyjskiej, importując towary z egzotycznych miejsc, w szczególności kawy i herbaty. Jego własna kariera kupiecka rozpoczęła się w 1706 roku, kiedy otworzył mały sklep na ruchliwej londyńskiej ulicy o nazwie Strand. Nazywał go "Tom's Coffee House" i wkrótce obiekt ten stał się popularnym miejscem spotkań modnych arystokratów.

Pomimo tego, że jego sklep był poświęcony głównie kawie, Twining (sprzedawana tu herbata) wkrótce zyskała reputację jednej z najlepszych mieszanek herbacianych w Londynie.

W ciągu dekady Thomas przestał sprzedawać kawę w całości i prawie wyłącznie sprzedawał suche pakowane herbaty. Dzięki temu kobiety mogły także uczestniczyć w piciu tej pysznej herbaty (w domu), ponieważ w tamtych czasach kawiarnie były zakładami wyłącznie dla mężczyzn. Twining rozszerzył swoją działalność, otwierając kolejne sklepy i ostatecznie rozwijając go do herbacianego imperium, jakim jest dzisiaj.

Choć myślimy o związku Wielkiej Brytanii z herbatą, która jest tak stara jak sam naród, napój został tu zaimportowany dopiero w latach sześćdziesiątych XVI wieku przez królową Portugalii. Wraz z ekspansją handlu wschodnioindyjskiego i kupców, takich jak Twining, herbata szybko stała się narodowym napojem.

Dziś herbaciarnia Twinings w Londynie jest synonimem historii brytyjskiej herbaty. Ponad 300 lat później oryginalny sklep Twinings na ulicy Strand nadal działa. Logo firmy Twinings, proste, złote oznaczenie z nazwą firmy, pozostało niezmienione od 1787 roku, czyniąc z niego najstarsze logo korporacyjne, które wciąż jest w użyciu.

W 1837 roku Królowa Wiktoria przyznała firmie order królewski, i od tego czasu herbaciarnia Twinings ma zaszczyt dostarczania herbaty rodzinie królewskiej.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

216 Strand
Londyn, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.