Współrzędne geograficzne:
6°13'51"N, 75°9'12"W

Kolorowe domy w Guatapé

W kolumbijskim miasteczku Guatapé prawie każdy budynek jest dziełem sztuki. Mieszkańcy malują swoje domy i firmy w niesamowitych jasnych kolorach i dekorują ściany budynków panelami w stylu fresków zwanymi "zocalos". Czasami Guatapé nazywane jest nawet najbardziej kolorowym miastem na świecie.

Dzięki stromym i wietrznym uliczkom oraz jasnym kolorom domów, miasteczko Guatapé w Kolumbii jest bardzo fotogeniczne,jednak to właśnie "zocalos" wyróżnia je najbardziej. Niektóre fryzy są po prostu niesamowite - popularne są słoneczniki, gołębie i owce. Inne "zocalos" reklamują firmy: bochenki chleba w piekarni czy maszyny do szycia ponad sklepem odzieżowym. Najbardziej skomplikowane z nich opowiadają nawet historie - w Guatapé znajdziemy kilka paneli przedstawiających różne podróże czy upamiętniających wydarzenia historyczne. Warto rozglądać się też za instrumentami muzycznymi, które wskazują na dom słynnego lokalnego muzyka.

Tradycja tworzenia "zocalo" zaczęła się około sto lat temu, jednak nikt nie jest pewien, kiedy i dlaczego. Obecnie jest ona rygorystycznie utrzymywana, ponieważ pomaga Guatapé stać się jednym z najbardziej popularnych miast turystycznych i wypoczynkowych w Kolumbii oraz ulubioną wycieczką podróżników z Medellín, miasta oddalonego o dwie godziny na zachód od Guatapé.

Guatapé to ukoronowanie dwóch innych kolumbijskich cudów, gdyż leży na brzegu nietypowo wyglądającego zbiornika wodnego. Miasto leży też w cieniu El Penol, jednej z największych skał na świecie, na którą wspiąć się można po niesamowitych schodach. Z tego względu kolorowe domy w Guatapé w Kolumbii są fantastycznym miejscem na urlop czy wakacje.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Guatape
Kolumbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.