Duży palec u nogi Grzegorza z Ninu

Grzegorz z Ninu był biskupem w średniowiecznej chorwackiej stolicy Nin. Dziś jest pamiętany za to, że przeciwstawił się Kościołowi katolickiemu w Rzymie, który sprzeciwiał się jego wezwaniu do wprowadzenia języka narodowego do nabożeństw w 926 roku, aby wierni lepiej zrozumieli słowo Boże. Kościół pozostał nieugięty, że wszystkie nabożeństwa należy odprawiać po łacinie, a w naukach Chrystusa muszą pośredniczyć kapłani.

Grzegorz z Ninu stał się ważną postacią dla Chorwatów i jest obecnie uważany za historycznego obrońcę chorwackiej kultury, języka i państwowości. Jego rzeźby można znaleźć w kilku miastach w całym nadbajkałskim kraju. W Splicie znajduje się szczególnie duży przykład, wznoszący się na wysokość 8,5 metra, zaprojektowany w 1929 roku przez jednego z najważniejszych artystów Chorwacji, Ivana Meštrovicia.

Opisywany tu wysoki pomnik Grzegorza z Ninu (Split, Chorwacja) został wzniesiony po raz pierwszy w centrum Pałacu Dioklecjana w Splicie, a następnie został przeniesiony przez okupowane siły włoskie w 1941 roku podczas II wojny światowej. Wreszcie w 1954 roku przeniesiono go do obecnej lokalizacji, tuż za Złotą Bramą.

Grzegorz z Ninu jest w kolorze głębokiego brązu, oprócz jednego ze swoich dużych palców u stóp, który stał się złoty przez dziesięciolecia ciągłego tarcia. Chorwatów uczy się od najmłodszych lat, że pocieranie dużego palca Grzegorza spełni ich życzenie. Każdego dnia setki ludzi zatrzymują się, aby pocierać duży palec u nogi Grzegorza z Ninu w Chorwacji przed wyruszeniem przez Złotą Bramę do otoczonego murami centrum miasta.

Informacje praktyczne

Pomnik Grzegorza z Ninu (Grgur Ninski) znajduje się w samym sercu Splitu (Chorwacja), w pobliżu słynnej Złotej Bramy.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ul. kralja Tomislava 12
Split
Chorwacja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.