Współrzędne geograficzne:
45°26'4"N, 12°20'22"E

Grupa tetrarchów w Wenecji

Wykonany z porfiru, rzadkiego kamienia o purpurowym odcieniu. Grupa tetrarchów to pomnik, który upamiętnia dziwny okres polityczny w historii Rzymu. Gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że jednej z postaci brakuje stopy, która później, podczas wykopalisk, została znaleziona w Konstantynopolu.

Datowana na około 300 lat p.n.e. statua przedstawia czterech cesarzy z krótkiego okresu w historii Rzymu, w którym imperium rządzone było aż przez cztery osoby: dwóch starszych Augustów i dwóch młodszych Cezarów. Augustus połączył siły z cesarzem, by rządzić wschodnią częścią imperium, podczas gdy pozostała dwójka przejęła kontrolę nad Zachodem.

Sądząc po wyblakłych szczegółach, że stara rzeźba przez bardzo wiele lat wystawiona była na działanie deszczu i wiatru. Grupa tetrarchów w Wenecji pierwotnie stała w Konstantynopolu, stolicy Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, i to przez prawie 1000 lat.

Została ona skradziona przez Wenecjan, kiedy złupili miasto na początku XIII wieku podczas Czwartej Krucjaty. Kiedy weneccy najeźdźcy wyrwali dzieło z oryginalnego postumentu, przypadkowo złamali stopę u jednego z cesarzy. Kończyna pozostawała zagubiona aż do lat 60. XX wieku, kiedy odkryto ją podczas wykopalisk archeologicznych w Stambule.

Wenecjanie przywieźli posąg bez stopy do Wenecji, gdzie od średniowiecza stał na rogu bazyliki św. Marka. Rzeźba jest częścią licznych dekoracji i fragmentów z innych struktur, które obecnie zdobią weneckie budowle.

Gdzie znajduje się Grupa Tetrarchów?

Grupa tetrarchów jest swobodnie dostępna do oglądania i znajduje się na południowym rogu wielkiej fasady bazyliki świętego Marka w Wenecji, Włochy.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

328 Piazza San Marco
Wenecja
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.