Współrzędne geograficzne:
50°20'53"N, 4°57'35"E

Grota św. Antoniego z Padwy

Zbudowana w 1903 roku, Grota św. Antoniego z Padwy w belgijskiej wiosce Crupet przypomina posągową taśmę z cudownymi momentami z życia tytułowego świętego, wykorzystując grupę niezwykle jasnych, ekspresyjnych postaci, aby zilustrować legendarne wyczyny mężczyzny .

Grota św. Antoniego z Padwy (Crupet, Belgia) jest usytuowana zaledwie kilka kroków za wiejskim kościołem, potężna kamienna skała była pomysłem ojca Josepha Gérarda, lokalnego wikariusza w pierwszych latach XX wieku. Z pomocą wieśniaków Gérard zainstalował łącznie 22 posągi przedstawiające sceny z życia św. Antoniego wśród innych postaci. Centralnym punktem jest scena św. Antoniego opierającego się pokusie szatana, przy czym warto zwrócić uwagę na przerażającą postać czerwonego diabła. Jest tu nawet pomnik samego Gérarda klęczącego w trakcie modlitwy. Prawie wszystkie figurki wykonane są z malowanej terakoty, z wyjątkiem figur diabła, żebraka i kapłana, które wykonane są z mocniejszych materiałów.

Niektórzy uważają, że ten ambitny projekt Groty św. Antoniego z Padwy był zasłoną dymną, aby odwrócić uwagę ludności Crupet od myślenia o działaniach socjalistycznych rządu, ale nie ma na to konkretnych dowodów. Niezależnie od tego, czy budowa groty była manewrem politycznym, czy po prostu ekscentrycznym pokazem oddania, zachwycające sceny stoją tu do dziś, czekające na przekazanie swoich opowieści nowym odwiedzającym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Assesse, 5332
Belgia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.