Grobowiec Przejścia Seefin

Ten tajemniczy starożytny grobowiec ma około 5300 lat, z intrygującymi dziełami sztuki wykutymi w jego starych kamieniach. Dwie skały strzegące wejścia są ozdobione diamentowymi kształtami, które, jak niektórzy mówią, przypominają ludzką twarz. Dodatkowy kamień na dachu również nosi tajemniczą rzeźbę złożoną z pięciu linii.

Seefin (po irlandzku: Suí Finn, czyli "Siedziba Fionna") to tzw. Grobowiec Przejścia w pobliżu Kilbride w hrabstwie Wicklow, który znajduje się na szczycie góry o wysokości 620 metrów. Zawalona część dachu pozwala widzom z góry rzucić okiem na podziemny korytarz.

Ludzie odwiedzają tę szczytową budowlę od tysiącleci. Profil torfowy z lat 60-tych XX wieku wykazał ślady neolitycznej polany, co sugeruje, że kiedyś znajdowała się w pobliżu osada. Prawdopodobnie grobowiec był otwarty i badany przez długi czas, ponieważ do jednego z kamieni na dachu dodano krzyż wczesnego chrześcijanina.

O dziwo, w grobowcu nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich, kiedy go badano w 1931 roku. Ludzie spekulują, że oznacza to, że w ogóle nikt tam nie był pogrzebany lub że jakiekolwiek potencjalne szczątki zostały usunięte i pochowane gdzie indziej.

Jest to piękne miejsce, ponieważ oferuje wspaniałe widoki na Park Narodowy Gór Wicklow. Lokalizacja jest jednak też odrobinę niebezpieczna. Znajduje się na skraju Obozu Militarnego w Kilbride i znajduje się bardzo blisko aktywnej strefy ostrzału, która w dni, w które jest aktywna, jest oznaczona czerwonymi flagami. Zaplanowane dni ostrzału są publikowane przez siły zbrojne i dostępne w Internecie oraz za pośrednictwem wielu popularnych witryn do chodzenia po górach i wzgórzach.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Grobowca Przejścia Seefin w Irlandii?

Do Grobowca Przejścia Seefin w Wicklow, Irlandia najlepiej dociera się z południa Obozu Wojskowego Kilbride przy lesie przez zalane głazami zatoczki lub trochę dalej od parkingu na Kippure Bridge.

Dobre buty do chodzenia po górach oraz dobra kondycja są wymagane. Warto zabrać też ze sobą jedzenie i wodę oraz zaplanować poróż  za dnia. Podczas wspinaczki zachowajcie wszelkie środki ostrożności oraz pamiętajcie, że znajdujecie się na skraju wojskowej strefy ostrzału. 

Korytarz wejściowy jest zbyt wąski, aby się przez niego przecisnąć, więc raczej tego nie próbujcie, aby nie utknąć.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Wicklow
Irlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.