Współrzędne geograficzne:
6°9'47"S, 78°1'9"W

Sarkofagi w Carajía

Patrząc z klifu na peruwiański wąwóz rzeczny, pionowe sarkofagi Carajíi (lub Karijii) obserwowały dolinę Utcabamba przez setki lat, zanim naukowcy byli w stanie wspiąć się i zbadać tajemnicze mumie.

Stworzone w XV wieku przez cywilizację Chachapoya, siedem grobowców Carajía (było ich osiem, ale jednen z nich upadł podczas trzęsienia ziemi w 1928 roku) znajduje się prawie 215 metrów nad dnem doliny.

Podczas gdy duża część kultury Chachapoya została utracona po podbiciu ich przez lud Inków, sarkofagi przetrwały w dużej mierze nietknięte z powodu ich pozornie niemożliwego położenia. Każda z postaci ma niezwykłą wysokość 2,5 metra i jest zbudowana z trawy oraz gliny i jest wbudowana w ścianę klifu. Niektóre z grobów zachowały nawet ludzkie czaszki zainstalowane na sarkofagach.

Dopiero w połowie XIX wieku badacze byli w stanie wspiąć się na ścianę klifu, zbadać mumie i spekulować co do ich budowy. Uważa się, że pierwotni architekci tych grobów i sarkofagów Carajía (Chachapoyas, Peru) pracowali z naturalnych odkrywek, które zostały później zniszczone celowo lub naturalnie. Podczas gdy sarkofagi są w dużej mierze chronione przed żywiołami przez otaczające je skalne ściany, ptaki i inne małe zwierzęta wyrządziły pewne szkody. Naukowcy usunęli zawartość sarkofagów, aby zachować starożytne wnętrzności przed dalszym drapieżnictwem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Rodriguez de Mendoza
Peru
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.