Ściana Sławy Snösätra

Zamknięty obszar przemysłowy Snösätra na południowych przedmieściach Sztokholmu wyglądał, jakby dawno temu został opuszczony. Było tak do 2014 roku, kiedy to został przekształcony w jedną z największych wystaw graffiti w Europie.

Praktycznie każdy kawałek ścian wzdłuż ulic biegnących przez okolicę jest pokryty graffiti. Przyciągające wzrok obrazy ludzi, zwierząt i przedmiotów zdobią każdą dostępną przestrzeń. Obrazy są wykonywane przez różnych artystów ulicznych z całego świata, przekształcając Snösätra w płótno, które wyświetla mieszankę różnych stylów i motywów graffiti. Właściciele budynków chętnie pozwalają artystom zakrywać ściany swoją pracą.

Każdej wiosny ponad 150 artystów graffiti ze Szwecji i spoza niej przybywa do Sztokholmu, aby tworzyć nowe dzieła w ramach corocznego festiwalu sztuki ulicznej. Festiwal obejmuje muzykę, bitwę o graffiti, a nawet część wirtualnej rzeczywistości, która pozwala biesiadnikom pokazać swoje umiejętności sztuki ulicznej w wirtualnym świecie. Istnieje również ściana, która jest otwarta dla publiczności do malowania, pod warunkiem, że ludzie będą przestrzegać podanych zasad.

Niestety przyszłość Snösätra jest niepewna, ponieważ planuje się przekształcenie jej w dzielnicę mieszkaniową. Do tej pory jest to schronienie dla miłośników graffiti, z dala od utartych ścieżek turystycznych w Sztokholmie.

Lokalizacja

Graffiti i Ściana Sławy Snösätra w Sztokholmie znajduje się w odległości 1,3 kilometra od stacji metra Rågsved (zielona linia w kierunku Hagsätra).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

3 Snösätragränd
Sztokholm
Szwecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.