Góry Acacus (Tadrart Akakus)

Złote wydmy pokrywają ziemię i przylegają do boków bazaltowego łańcucha górskiego Acacus (Tadrart Akakus) w Libii, który gwałtownie wznosi się z płaskiej pustyni Sahara. Siły natury zawsze kształtowały to miejsce, co jest wyraźnie widoczne w piasku, który spiętrza się w każdym skalnym zagłębieniu i bocznym kanionie wzniesień. Pustynne wiatry przez setki lat wyrzeźbiły we wzgórzach dziwaczne kształty, z niezliczonymi naturalnymi łukami rozciągającymi się u podnóża gór, z których największe wzniesienie osiąga zadziwiającą wysokość 150 metrów.

Jednak miejsce to nie jest znane głównie zni z gór, ani z krajobrazów. Zarówno turyści, jak i naukowcy gromadzą się w jednym z najodleglejszych zakątków Libii, gdzie znajdują się liczne starożytne piktogramy. Te obrazy znajdują się pozornie wszędzie - u podnóża gór, pod zwisającymi skałami, w jaskiniach górskich i w wielu kanionach gór Tadrart Akakus.

Piktogramy te przedstawiają zwierzęta, sceny z polowań i spotkania towarzyskie dawnych mieszkańców. Nie są to jednak tylko obrazy prehistoryczne. Datę ich pochodzenia można z grubsza podzielić na cztery różne okresy.

Najstarsze obrazy, z tak zwanego Okresu Dzikiej Fauny (Wild Fauna Period / 12000 - 6000 rok p.n.e)., powstały, gdy Sahara była pokryta obfitą sawanną, a Słonie i Żyrafy wędrowały po szerokich równinach. W tym okresie na pustynnych ścianach jaskini wyryto rzeźby przedstawiające te zwierzęta.

Okres Okrągłej Głowy (Round Head Period / 8000 - 6000 rok p. n. e.), nazwany na cześć wizerunków raczej bezkształtnych ciał ludzi, tworzy okres przejściowy między epoką Łowców-Zbieraczy a stworzeniem trwałych osad.

Po Okresie Okrągłej Głowy nastąpił Okres Pasterski (Pastoral Period / 5500 - 2000 rok p. n. e.), podczas którego klimat Sahary stał się znacznie bardziej suchy. W tym okresie malowano postacie ludzkie dominujące i oswajające siły natury, w tym przedstawienia udomowionego bydła i uroczystości towarzyskie.

Przedstawienia koni i rydwanów pochodzą głównie z Okresu Koni (Horse Period / 1000 rok p. n. e.  do początku naszej ery), podczas którego środki transportu wykonały znaczny skok naprzód, umożliwiając rozpoczęcie wytyczania dużych transkontynentalnych szlaków handlowych w Afryce.

Ostatni okres malunków w górach Acacus (Tadrart Akakus, Libia) zwiemy się Okresem Wielbłądów (Camel Period / 200 rok p. n. e. do teraz), podczas którego Sahara ostatecznie stała się suchą pustynią, jaką widzimy dzisiaj.

Wszystkie te tajemicze skalne freski nie były malowane przez jedną cywilizację czy kulturę, które z biegiem czasy się zmieniały. Tradycję malunku na skałach zapoczątkował lud pierwszych górskich osadników, którą później kontynuowały ludy  Tuaregów i Garamantes, dostosowując ją do swoich potrzeb i tworząc w libijskich górach Tadrart Akakus / Acacus własne skalne obrazy.

W ciągu 14 tysiącleci klimat regionu gór dramatycznie się zmienił. Każda taka zmiana zmuszała mieszkańców do adaptacji. Siły naturalne, które ukształtowały to miejsce, oraz zmiany społeczne, które wpłynęły na mieszkańców, są bardzo widoczne w górskich freskach. Zarówno natura, jak i ludzie stworzyli zadziwiające miejsce, w którym jego historia może czytać jak książka.

Dojazd

Do malowideł oraz skalnych fresków gór Acacus, Libia (Tadrart Akakus, Libia) dojedziemy drogą 4WD z miast Ghat lub al-Aweinat.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ghat
Ghat
Libia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.