Dawny dom i Muzeum Lenina Gorki Leninskije

Ta posiadłość pałacowa o nazwie Gorki Leninskije była ostatnim domem sowieckiego przywódcy Lenina i obecnie jest przerobiona na muzeum dla jego pamięci.

Wśród licznych posiadanych eksponatów w muzeum Gorki Leninskije niedaleko Moskwy znajduje się Rolls Royce Silver Ghost, ulubiony samochód Lenina, rekonstrukcja jego biura w Kremlu oraz ostatni testament.

Jednak najważniejszym elementem muzeum Lenina Gorki Leninskije jest zdecydowanie jego maska śmierci, pokazująca zarówno jego twarz, jak i dłonie z jego ostatniego wieczoru w 1924 roku. Dokładne zbadanie rąk pokazuje dowody na to, że Lenin przeszedł udar. Twarz i dłonie zostały wyrzeźbione przez rzeźbiarza Siergieja Merkurowa, który rzeźbił setki masek śmierci, w tym innych przywódców Związku Radzieckiego.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

1 Severnyy pr.
Moskwa, 142712
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.